Piróg: projekt ustawy o zdrowiu publicznym został bardzo okrojony Piróg: projekt ustawy o zdrowiu publicznym został bardzo okrojony, Fot. PTWP

Doradca prezydenta ds. zdrowia Maciej Piróg powiedział podczas Europejskiego Kongresu Medycznego w Gdańsku, że projekt ustawy o zdrowiu publicznym "został bardzo okrojony". Nie wiadomo też, czy ustawę uda się przyjąć do zakończenia kadencji obecnego parlamentu.

Podczas dyskusji na temat zdrowia publicznego w piątek w czasie Europejskiego Kongresu Medycznego w Gdańsku doradca prezydenta ds. zdrowia Maciej Piróg powiedział, że projekt ustawy o zdrowiu publicznym "został bardzo okrojony".

- Ja przestaję dziś firmować (ten dokument - PAP); jestem jednym z ośmiu ekspertów, którzy byli zaproszeni do prac nad przygotowaniem projektu - tłumaczył.

Jak mówił podczas debaty, "po raz pierwszy od dłuższego czasu dyskusja i konsultacje społeczne projektu zdrowia publicznego uzyskały bardzo wysoką notę, bardzo wysoką notę otrzymała pani minister i na końcu się okazało, że rząd tego ministra zablokował własną ustawę".

Chodzi o usunięcie zapisu o utworzeniu Funduszu Zdrowia Publicznego. Nie wiadomo też, czy zaakceptowana zostanie propozycja powołania pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego.

Uczestniczący w dyskusji zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Dariusz Poznański przyznał, że pierwotny projekt ustawy przewidywał finansowanie zdrowia publicznego dzięki utworzeniu państwowego funduszu celowego.

- Zgodnie z uwagami ministerstwa finansów zmieniliśmy ten wehikuł (...) to będzie po prostu zwiększenie budżetu ministerstwa zdrowia - tłumaczył.

Zapewnił, że będą to dodatkowe znaczone środki. Podał, że w 2016 r. finansowanie pochodziłoby z rezerwy celowej, natomiast w następnych latach mają to być pieniądze celowane na realizację ustawy o zdrowiu publicznym albo przede wszystkim na Narodowy Program Zdrowia Publicznego.

Przyznał, że w sprawie pełnomocnika ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła i dyskusja cały czas trwa.

Doradca prezydenta ds. zdrowia Maciej Piróg wyjaśnił, że "przygotowujący projekt widzieli pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego jako ministra zdrowia publicznego w randze wicepremiera (...) chodziło o to, żeby pokazać, jak to jest istotne".

Przypomniał, że początkowo planowano budżet na zdrowie publiczne w wysokości ok. 3 mld zł, a - jak podkreślił - skończyło się na 274 mln zł".

- Jeżeli pozostawimy to w gestii ministra zdrowia, to na zdrowie publicznie nie zostanie prawie nic. Zawsze minister zdrowia wyda pieniądze na medycynę naprawczą, a nie na profilaktykę i promocję zdrowia - argumentował.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH