Piotr Piotrowski: pacjenci potrzebują wsparcia

Piotr Piotrowski prezes Fundacji 1 Czerwca zaapelował do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, w sprawie pakietu onkologicznego, który ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r. Zdaniem Piotrowskiego pakietowe rozwiązania wprowadzą chaos i zamieszanie.

"Pacjenci oczekują zmniejszenia kolejek poprzez zmiany, które nie powodują chaosu. Chorzy ludzie potrzebują opieki i wsparcia, a nie dodatkowego stresu i zamieszania” - tłumaczy Piotrowski.

Jak wyjaśnia Piotrowski dokładnie trzy lata temu w styczniu 2012 r. w podobnie chaotyczny sposób i przy podobnych medialnych zapewnieniach Ministerstwo Zdrowia wprowadzało w życie Ustawę Refundacyjną. Były zapewnienia o celowości, o gospodarności, o tańszych lekach, o nowych nowoczesnych terapiach finansowanych dzięki tej ustawie.

"Nikt z Ministerstwa nie przygotował nas pacjentów, na chaos jaki został nam oraz, aptekarzom i lekarzom zgotowany. Pozostawiono nas samych sobie i z perspektywy wysokiego stołka w Ministerstwie Zdrowia obserwowano gdzie rodzą się problemy i ludzkie dramaty. Wywołano chaos, aby wiedzieć co, gdzie i jak można naprawić… Ta naprawa zresztą trwa do dziś” - wyjaśnia Piotrowski

Przypomina jednak, że za ustawą refundacyjną stały gigantyczne pieniądze. Były środki na zmiany, na gaszenie pożarów, na rozszerzanie list refundacyjnych. Były zabezpieczone środki, a mimo to ucierpieli pacjenci.

Przewodniczący Fundacji uważa też, że teraz czeka nas kolejna "reforma”, ale nie ma więcej pieniędzy i nie ma więcej lekarzy, a co gorsze nie ma nawet perspektywy co naprawić, gdy okaże się, że zostanie zablokowany POZ pacjentami onkologicznymi i tymi którym się wydaje, że są chorzy na raka. Tymi - którzy zachęceni zapewnieniami ministerstwa – ruszą po szybką, bezlimitową, bezpłatną diagnozę i leczenie.

Co wtedy gdy do POZ przyjdą jeszcze pacjenci po skierowania do okulistów i dermatologów, oraz po recepty wszyscy przewlekle chorzy, którzy nie są pierwszorazowi u specjalistów? Co się stanie gdy specjalistów i szpitale zaleje fala chorych "do potwierdzenia rozpoznania” i leczenia - pyta Piotrowski?

W tej sytuacji, zdaniem Piotrowskiego, zapanuje chaos, którego nikt i nic nie będzie w stanie opanować. Wówczas, aby wyjść z chaosu, trzeba będzie ograniczać.

"Pan jako polityk i kierownictwo Ministerstwa Zdrowia tego nie zrobicie. Zwłaszcza przed wyborami. Nie po to dawaliście, żeby teraz ograniczać. Do tego zadania zostali wyznaczeni w pakiecie kolejkowym i onkologicznym lekarze i szpitale oraz NFZ, który swoimi rozporządzeniami, kontraktowaniem, karami umownymi, aneksami do umów, zmobilizuje ich do działania w jedynie właściwym kierunku. Pacjenci potrzebują zmian na lepsze, a nie zmian byle jakich i chaosu Panie Ministrze” - czytamy w apelu Piotrowskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH