Pinkas: intensyfikujemy działania prozdrowotne, m.in. na rzecz profilaktyki chorób serca Wiceminister Pinkas wskazywał, że MZ podejmuje działania w obszarze profilaktyki i edukacji prozdrowotnej Fot. PTWP

Świadomość Polaków dotycząca konieczności prowadzenia zdrowego trybu życia musi wzrosnąć; ministerstwo stara się upowszechniać edukację prozdrowotną, także w zakresie profilaktyki chorób serca i naczyń - mówił w środę wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Wiceminister uczestniczył w Senacie w konferencji "Zagrożenie chorobami układu krążenia w perspektywie najbliższych 30 lat".

Eksperci, m.in. z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, wskazywali podczas spotkania na szybkie rozprzestrzenianie się czynników ryzyka prowadzących do zachorowań i zgonów z powodu chorób serca i naczyń. Jak przekonywali, ich liczba (zachorowań i zgonów) jest w Polsce zdecydowanie wyższa niż w krajach "starej" Unii Europejskiej.

- Choroby układu krążenia nadal są odpowiedzialne za ok. 50 proc. zgonów, a rozpowszechnienie czynników ryzyka, czyli stanów, które prowadzą do zachorowań na choroby serca, jest bardzo duże - mówił prezes PTK Piotr Hoffman.

Specjaliści podkreślali, że kluczowa jest edukacja na temat profilaktyki chorób układu krążenia. Polska, jak alarmuje PTK, zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem najszybszego przyrostu liczby dzieci z nadwagą i otyłością, dyslipidemią, cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym.

Wiceminister zdrowia w rozmowie z dziennikarzami wskazywał, że ministerstwo podejmuje działania w obszarze profilaktyki i edukacji prozdrowotnej. Wymienił w tym kontekście m.in. zmiany w tzw. ustawie antytytoniowej i projekty, które będą realizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

Jak podkreślił, wreszcie są pieniądze na promowanie w przestrzeni publicznej konieczności zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej oraz edukowania na temat problemów behawioralnych i używek.

Wiceminister podkreślił, że programy edukacyjne w ramach NPZ będą dedykowane do wszystkich grup wiekowych i będą dotyczyły np. propagowania karmienia piersią, uświadamiania, co powinno znaleźć się na stole w czasie poszczególnych posiłków i aktywności fizycznej.

- Pieniądze będą wydane na działania, a następnie na ich ewaluację, będziemy zatem wiedzieli, czy programy przynoszą efekt i ewentualnie, jak je zmieniać, by były jeszcze efektywniejsze - wskazywał Pinkas.

Jego zdaniem implikacja ustawy o zdrowiu publicznym pozwoli osiągnąć prawdziwy przełom w tej sferze.

Wiceminister podkreślał, że istotne z punktu widzenia zdrowia publicznego są np. zmiany, jakie wprowadziła tzw. ustawa antynikotynowa, która weszła w życie we wrześniu, wprowadzając m.in. ograniczenia dotyczące używania i sprzedaży e-papierosów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH