Pilotaże w zdrowiu skierowane do dalszych prac. Na razie bez dodatkowych środków

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje stworzenie ram prawnych umożliwiających wprowadzanie zdrowotnych programów pilotażowych, 26 września poparły komisje zdrowia i finansów publicznych. Sejmowe komisje miały wątpliwości dotyczce m.in. finansowania pilotaży.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej został skierowany do drugiego czytania w Sejmie zaplanowanego na 27 września.

Na wspólnym posiedzeniu komisji zdrowia i komisji finansów publicznych odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Posłowie poparli projekt i przyjęli drobne poprawki zgłaszane przez Biuro Legislacyjne Sejmu oraz posła Jacka Sasina (PiS).

Nowela - najważniejsze zmiany
Projekt ustawy ma na celu przede wszystkim stworzenie ram prawnych umożliwiających przeprowadzanie programów pilotażowych, których celem jest sprawdzenie planowanych nowych systemowych rozwiązań w zakresie organizacji, realizacji lub sposobu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej. Do opracowania i ustalenia programu pilotażowego byłby upoważniony minister zdrowia, a także prezes NFZ, jeśli program dotyczyłby świadczeń gwarantowanych.

Programy będą mogły być także tworzone na podstawie ujednoliconych dokumentów opublikowanych przez AOTMiT. Podmioty tworzące program polityki zdrowotnej (np. samorządy), które zastosują się do takiej dokumentacji, nie będą już musiały uzyskiwać opinii Agencji.

Wprowadzona ma być także możliwość finansowania programów pilotażowych z budżetu państwa. Konieczne będzie określenie wskaźników realizacji programu, sposobu ich pomiaru oraz sposobu oceny wyników. Projektowane rozwiązania dotyczące programów pilotażowych nie będą miały zastosowania do programów finansowanych ze środków europejskich.

Zgodnie z projektem, minister mógłby powierzyć realizację programu polityki zdrowotnej bez konieczności przeprowadzania konkursu ofert. Byłoby to jednak możliwe tylko w sytuacji, gdy przeprowadzenie konkursu w zakładanym terminie nie jest możliwe oraz w przypadku ograniczonej liczby potencjalnych realizatorów.

Kolejną propozycją, zawartą w projekcie jest umożliwienie zawieszenia, w całości lub w części, realizacji programu zdrowotnego w przypadku braku możliwości jego finansowania lub ograniczenia środków finansowych na jego realizację. Program będzie też mógł być zakończony w przypadku wystąpienia okoliczności wskazujących na niecelowość jego dalszej realizacji, np. jeśli pojawią się nowe doniesienia naukowe dotyczące danej choroby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH