Pilotaż projektu: pielęgniarki pomogą palaczom pozbyć się nałogu

Pielęgniarki pomogą osobom uzależnionym od tytoniu pozbyć się nałogu. Pierwszy w Europie Środkowej projekt szkoleniowy w tym zakresie rozpocznie się w Polsce i Czechach w 2014 r. - poinformowano w poniedziałek (8 lipca) w Warszawie.

Pilotażowy projekt jest koordynowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych (ISNCC). Polega on na przeszkoleniu pielęgniarek za pośrednictwem internetu (na tzw. kursach online). W Polsce będą mogły w nim uczestniczyć również te z nich, które nie zajmują się chorymi na nowotwory. Wystarczy, że do końca tego roku zgłoszą się do programu.

Informacje na te temat podano podczas dwudniowego spotkania grupy roboczej zajmującej się walką z nikotynizmem w Europie Wschodniej (EE-HSQ), które rozpoczęło się w poniedziałek (8 lipca) w Warszawie.

Prof. Linda Sarna z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, reprezentująca ISNCC, powiedziała, że pielęgniarki w ramach e-learning otrzymają materiały edukacyjne. Będą musiały również wypełnić kwestionariusze przed rozpoczęciu kursu, jak i po jego zakończeniu, by można było ocenić, na ile tego rodzaju szkolenie jest skuteczne. Jeśli projekt się powiedzie, będzie realizowany w szerszej skali również w innych krajach.

Wzorem jest Wielka Brytania, gdzie pielęgniarki od wielu lat pomagają palaczom zerwać z nikotynizmem. Uzyskuje się tam jedne z najlepszych efektów w walce z nałogiem palenia tytoniu. Zapoczątkowano ją w latach 70. XX w. dzięki staraniom Richarda Peto, onkologa z Oxfordu. Były to czasy, kiedy Brytyjczycy wyjątkowo często umierali przedwcześnie z powodu palenia tytoniu.

- To właśnie prof. Peto przekonał mnie, że upowszechnianie mody na niepalenie może dać najlepsze efekty w poprawie stanu zdrowia ludności - powiedział podczas spotkania prof. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie (odpowiedzialny za realizację projektu ISNCC w Polsce).

Dodał, że kampanie antynikotynowe rozpoczęły się w naszym kraju na początku lat 90. XX w., gdy w Polsce była najwyższa konsumpcja tytoniu na świecie. Przeciętny Polak wypalał wtedy 3620 sztuk papierosów rocznie, więcej niż Amerykanie, Kanadyjczycy i Brytyjczycy, którzy 15 lat wcześniej rozpoczęli kampanie edukacyjne namawiające do rzucenia palenia.

Zdaniem prof. Zatońskiego, również i Polska osiągnęła ogromny sukces, gdyż od początku lat 90. minionego stulecia do 2005 r., aż 5 mln Polaków przestało palić papierosy.

- Nadal jednak prawie 29 proc. naszych rodaków, czyli 8,7 mln osób, stale lub jedynie okazyjnie pali papierosy. Ponad 5 mln palaczy wykazuje objawy uzależnienia od tytoniu - dodał Krzysztof Przewoźniak z Fundacji "Promocja Zdrowia".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH