Pikieta pielęgniarek przed urzędem marszałkowskim w Kielcach

Ponad 200 pielęgniarek z województwa świętokrzyskiego manifestowało w czwartek, 8 maja, przed siedzibą urzędu marszałkowskiego. Domagały się rozmów z samorządowcami na temat lepszych warunków pracy i wyższych zarobków.

Pielęgniarki przyjechały z kilku miast województwa świętokrzyskiego, m.in. z Kielc, Sandomierza, Włoszczowy oraz Staszowa. Na ręce sekretarza województwa Bernarda Antosa złożyły list otwarty adresowany do świętokrzyskich samorządowców.

"Wyrażamy swoje oburzenie lekceważącym sposobem traktowania naszej grupy zawodowej przez zarządzających placówkami Ochrony Zdrowia. Po raz kolejny musimy przypomnieć o roli pielęgniarek i położnych w procesie leczenia pacjenta i systemie Opieki Zdrowotnej" - napisały pielęgniarki. Zwróciły również uwagę na problem lekceważenia związków zawodowych przez osoby kierujące szpitalami.

Zdaniem szefowej regionu świętokrzyskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Marioli Semik, największe problemy tej grupy zawodowej to m.in. niskie - w stosunku do kwalifikacji - wynagrodzenia oraz braki w zatrudnieniu. - Przepaść między nami a lekarzami pracującymi na tych samych oddziałach jest ogromna - powiedziała PAP.

Według przewodniczącej obecnie pielęgniarki i położne otrzymują wynagrodzenie od 1,8 tys. do 4,5 tys. zł brutto. - W porównaniu z innymi grupami zawodowymi, być może nie jest to mało. Nam jednak przede wszystkim chodzi o potężne dysproporcje w systemie. Bywa tak, że pensja pielęgniarki to zaledwie 10 proc. wynagrodzenia lekarza, licząc razem z pieniędzmi za dyżury kontraktowe - wyjaśniła.

Marszałek województwa Adam Jarubas, z którym chciały się spotkać pielęgniarki, był w czwartek nieobecny w urzędzie. - Mam nadzieję, że spotkanie z marszałkiem, o które prosiła pani przewodnicząca uda się zorganizować w możliwie krótkim czasie - powiedział PAP sekretarz województwa.

Według danych OZZPiP w województwie świętokrzyskim zatrudnionych jest ok. 9 tys. pielęgniarek. Ok. 250 ma status bezrobotnych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH