Pierwsze spotkanie zespołu ws. systemowych zmian w służbie zdrowia Minister Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała przed wejściem na spotkanie zespołu, że ma nadzieję na "konstruktywne posiedzenie". Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", gdzie ma odbyć się w piątek (20 października) pierwsze spotkanie "Zespołu ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania" przybyli m.in. przedstawiciele MZ, MRPiPS i MF.

Przewodnicząca zespołu wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała przed wejściem na spotkanie, że ma nadzieję na "konstruktywne posiedzenie".

W pracach zespołu, tak jak zapowiadali, nie biorą udziału protestujący lekarze-rezydenci. W "Dialogu" spotkali się m.in. przedstawiciele kilku organizacji pacjenckich. Pytani o oczekiwania mówią, że trudno przesądzać, jak będą przebiegać rozmowy. Ich zdaniem pacjenci mogą wiele wnieść w kształt wypracowanych rozwiązań prawnych.

Na miejscu są przedstawiciele Ministerstwa Finansów; Elżbieta Bojanowska z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Minister Żelazko powiedziała przed wejściem na spotkanie zespołu, że ma nadzieję na "konstruktywne posiedzenie"

Zespół ma opracować propozycje rozwiązań, które mają poprawić sytuację kadr medycznych w Polsce. Miałby zająć się między innymi analizą możliwości dalszego zwiększania wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia oraz przeglądem funkcjonowania ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Przewodniczącą zespołu została wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. W jego skład wchodzą przedstawiciele: Ministerstwa Rozwoju i Finansów, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia.

Do udziału w pracach zespołu zaproszono też m.in. przedstawicieli: Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Porozumienia Rezydentów OZZL, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Forum Związków Zawodowych, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, organizacji pacjentów działających w ramach inicjatyw: Dialog dla Zdrowia, Obywatele dla Zdrowia i Razem dla Zdrowia. Zespół ma zakończyć prace do 15 grudnia 2017 r.

Powołanie zespołu krytycznie ocenili m.in. związkowcy i pracodawcy wchodzący w skład Rady Dialogu Społecznego. W liście do premier Beaty Szydło podkreślają, że właściwym miejscem do rozwiązywania takich problemów jest RDS.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Krzysztof Hałabuz przekazał w czwartek po spotkaniu z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem i ministrem w KPRM Henrykiem Kowalczykiem, że lekarze nie wezmą udziału w pracach zespołu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH