Pierwsze nowe legitymacje niepełnosprawnych zostały wręczone Do 6 grudnia legitymacje zostaną przekazane do 300 Powiatowych Zespołów Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności. Fot.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska uroczyście wręczyła w Warszawie pierwsze nowe legitymacje niepełnosprawnych. Dokumenty mają formę plastikowych kart, są wielkości karty kredytowej.

Minister przypomniała, że legitymacje są dokumentem poświadczającym status osoby, której ją przyznano. Dzięki nim osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać z wielu ulg i zniżek, w tym do ulgowych przejazdów środkami komunikacji publicznej i transportu zbiorowego w całym kraju. Dlatego - jak zaznaczyła - forma karty ma duże znaczenie dla osób, które się nią posługują.

- Dotychczasową kartonikową legitymację - nietrwałą, nieporęczną ze względu na wymiary - zastępuje nowa legitymacja, karta poliwęglanowa. Jest odpowiedzią na oczekiwania osób niepełnosprawnych. Nowa karta jest bardziej funkcjonalna i odpowiada aktualnym trendom - podkreśliła minister.

Rafalska przypomniała, że ministerstwo, chcąc zapewnić nowym legitymacjom najwyższą jakość, zleciło produkcję Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych; dystrybucją dokumentów zajmą się Powiatowe Zespoły Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności. Poinformowała, że złożono 50 tys. wniosków o wydanie nowych legitymacji.

Dotychczasowe legitymacje zachowają ważność na czas w nich określony. Dotyczy to także legitymacji wydanych na stałe, te bowiem zachowują ważność bezterminowo.

Spersonalizowano już 30 tys. nowych legitymacji. Do 6 grudnia zostaną one przekazane do 300 Powiatowych Zespołów Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności.

Od 1 sierpnia legitymacje osób niepełnosprawnych są przyznawane na nowych zasadach. Legitymacja wystawiana jest na wniosek osoby z niepełnosprawnością, która składając go, musi przedstawić do wglądu prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności albo o jej stopniu.

Legitymacje są wystawiane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub o jej stopniu albo o wskazaniach do ulg i uprawnień. Okres ważności legitymacji nie może być dłuższy niż 5 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność) lub 10 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60. roku życia).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH