Pierwsza ocena programu in vitro za 3 miesiące

Po 3 miesiącach dokonamy pierwszej oceny funkcjonowania programu refundacji in vitro, a po sześciu miesiącach ocenimy je po raz drugi - oświadczył we wtorek (2 lipca) minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Rządowy program ruszył 1 lipca. W całym kraju do programu przystąpiło 26 klinik.

Minister Arłukowicz zapewnił, że resort dużą wagę przykłada do kontroli klinik pod kątem bezpieczeństwa pacjentów korzystających z programu i tego, czy kliniki realizują wszystko, co zadeklarowały w konkursowych ofertach oraz czy dotrzymują obiecywanych terminów.

M.in. monitorowaniu bezpieczeństwa pacjentów i jakości prowadzonej procedury - jak mówił minister - służyć ma ministerialny rejestr. - W żaden sposób nie chcemy stygmatyzować tych par ani dzieci urodzonych z in vitro - podkreślał minister przypominając, że rejestr ma mieć charakter anonimowy.

Arłukowicz podkreślał, że prawidłowość wykonywania rządowego programu resort będzie kontrolował "w sposób stały i ciągły", a pierwsza całościowa analiza zostanie wykonana po 3 miesiącach jego funkcjonowania, a druga - po 6 miesiącach.

Uruchomiona została strona internetowa www.invitro.gov.pl, gdzie można znaleźć skierowane do pacjentów oraz lekarzy informacje dotyczące in vitro. - Chodzi o to, by móc opierać się na faktach, a nie na absurdalnych czasem informacjach podawanych w związku ze sprawą in vitro - powiedział Arłukowicz.

Para, która chce zakwalifikować się do programu, musi spełnić określone warunki. Z refundowanego zabiegu in vitro będą mogły skorzystać pary, u których stwierdzono bezwzględną przyczynę niepłodności lub udokumentowano nieskuteczne leczenie niepłodności w ciągu ostatniego roku przed zgłoszeniem się do programu.

Wprowadzono także kryterium wieku dla kobiet; do programu kwalifikowane mogą być kobiety do 40. roku życia. Wykluczone będą natomiast kobiety, które miały problemy z donoszeniem wcześniejszych ciąż. Nie przewidziano także dawstwa komórek jajowych lub plemników od innych osób.

Aby uczestniczyć w programie, nie trzeba być małżeństwem, nie określono bowiem statusu prawnego pary, która może wziąć udział w programie.

Finansowane będą maksymalnie trzy próby zapłodnienia in vitro dla jednej pary. Program dopuszcza jednorazowe zapłodnienie maksymalnie sześciu komórek jajowych oraz przeniesienie do macicy jednego zarodka.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH