Pielęgniarki: wybór sposobu zatrudnienia to nie jedyny problem naszego zawodu

Kontrakt powinien być wyborem pielęgniarki. Szpital jednak nie może zmuszać jej do przejścia na taką formę zatrudnienia - uważa Dorota Kilańska, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek i Położnych.

W kontrakcie, który pozwala pielęgniarce sprawować odpowiedzialnie opiekę nad pacjentem, prezes Kilańska nie widzi nic złego. Jednak, jak tłumaczy w rozmowie z Rzeczpospolitą, nie wolno dopuścić do tego, aby pielęgniarki pracowały na kilku etatach lub kontraktach, a w szpitalach pojawiają się już tego typu patologie.

Zdaniem Ewy Kopacz 95 proc. pielęgniarek jest obecnie zatrudnionych właśnie na umowę o pracę, nie zaś na kontrakcie. W miniony poniedziałek (28 marca), w rozmowie emitowanej przez TVP Info minister przekonywała, że trudno jednak z całą pewnością stwierdzić, że zatrudnienie na umowie o pracę jest na pewno lepsze dla pacjenta.

- 95 proc. pielęgniarek jest zatrudnionych na umowę o pracę, pozostałe - na kontakt. Dlaczego więc jest tak duże niezadowolenie pacjentów? ‒ pytała retorycznie minister zdrowia. ‒ Mnie nie interesuje jak panie są zatrudniane, ja chcę żeby one zgodnie ze swoją wiedzą, bezpiecznie zajmowały się polskim pacjentem ‒ stwierdziła Ewa Kopacz.

Problem opieki pielęgniarskiej to jednak nie tylko kwestia sposobu zatrudnienia. Jest znacznie szerszy. Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce pracuje 186 tys. pielęgniarek. W efekcie jedna opiekuje się często aż 40 pacjentami jednocześnie.

Problem potęgują wyjazdy pielęgniarek za granicę, oraz to, że młodzi ludzie nie są zainteresowani studiami pielęgniarskimi.

Każda z blisko 55 uczelni w kraju kształcących przyszłych adeptów pielęgniarstwa oferuje ok. 100 miejsc. To pozwoli w ciągu 20 lat wykształcić zaledwie 55 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy. W tym czasie 80 tys. przejdzie na emeryturę.

Jak twierdzi Dorota Kilańska powodem małego zainteresowania zawodem jest między innymi to, że pielęgniarki za swoją pracę nie dostają odpowiedniego wynagrodzenia. Zniechęcające są też niewyposażone stanowiska pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH