Pielęgniarki spędziły kolejną noc w Sejmie

19 przedstawicielek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) nadal okupuje sejmową galerię. Protest trwa od czwartku (17 marca), dotychczasowe negocjacje z minister zdrowia Ewą Kopacz nie przyniosły porozumienia.

Jak informują pielęgniarki z OZZPiP w sobotę (19 marca) zespół negocjacyjny związku ma spotkać się z marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną.

Marszałek potwierdził dziennikarzom, że jest umówiony o godz. 11 z minister zdrowia Ewą Kopacz i z pielęgniarkami "żeby spróbować jakoś wyjść z tego impasu". - Szkoda mi jest, bo to rzeczywiście jest niekomfortowe funkcjonowanie, takie mieszkanie na galerii. Ale takie życie - dodał Schetyna.

- Zamierzamy nadal przebywać na galerii sejmowej, chociaż warunki są trudne - powiedziała Lilianna Pietrowska z OZZPiP. Jak dodała Straż Marszałkowska nie stwarza kobietom żadnych trudności. - Zespół negocjacyjny będzie prowadził dziś kolejne rozmowy - oświadczyła.

Pielęgniarki zajmują sejmową galerię dla publiczności oraz salę Wszechnicy Sejmowej, gdzie zazwyczaj odbywają się wykłady dla odwiedzających Sejm wycieczek.

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, OZZPiP protestuje przeciwko zapisowi z uchwalonej w piątek (18 marca) przez Sejm ustawy o działalności leczniczej, który umożliwia zatrudnianie pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów. Uważają, że taka forma zatrudnienia spowoduje zwiększenie godzin pracy, a tym samym obniży jakość świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwo pacjentów.

Zdaniem OZZPiP kontrakty są niekorzystne, bo nie dają m.in. prawa do urlopu. Pielęgniarki podkreślają także, że dyrektorzy szpitali, szukając oszczędności, wymuszają taką formę zatrudnienia.

Obecnie pielęgniarki mogą m.in. prowadzić praktykę medyczną w miejscu wezwania, czyli np. przyjeżdżać do pacjentów. Muszą wcześniej zarejestrować działalność gospodarczą i wtedy mogą podpisywać kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pielęgniarki podkreślają, że dyrektorzy szpitali obchodzą istniejące prawo i - uznając szpital za miejsce wezwania - podpisują z pielęgniarkami kontrakty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH