Pielęgniarki: przepisy o naszych uprawnieniach wreszcie są precyzyjne Nowelizacja określa m.in. wykaz czynności ratunkowych, które może wykonać pielęgniarka bez zlecenia lekarskiego; FOT. PTWP

Nowelizacja przepisów określających m.in. wykaz czynności ratunkowych, które może wykonać pielęgniarka bez zlecenia lekarskiego, wypełnia wieloletnią lukę prawną. - To długo wyczekiwany dokument - mówi Sebastian Irzykowski, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Zastrzeżenia do nowelizacji mają natomiast ratownicy medyczni.

Chodzi o zmienione rozporządzenie ministra zdrowia z 28 lutego 2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz. U. z 2017 r., poz. 497), które weszło w życie w 23 marca br.

- Ta nowelizacja wreszcie wypełnia lukę w przepisach, gdyż wcześniej zmianie uległy dwie ustawy: o zawodzie pielęgniarki i położnej oraz o Państwowym Ratownictwie Medycznym. To sprawiło, że istniejące od 2007 r. rozporządzenie straciło rację bytu - wyjaśnia Sebastian Irzykowski.

Pielęgniarka nie zastępuje ratownika
Wprowadzone rozporządzenie dotyczy także uprawnień tzw. pielęgniarek systemu, czyli osób, które pracują w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM).

Pod koniec marca pojawiła się w mediach informacja, jakoby pielęgniarki - wraz z wejściem w życie znowelizowanego rozporządzenia - nabyły prawa umożliwiające im wykonywanie czynności ratujących życie i zastępowanie ratowników medycznych w systemie PRM.

Jednak takie uprawnienia pielęgniarki posiadają już od 2007 roku, czyli od czasu obowiązywania pierwszego rozporządzenia. Jak wyjaśnia wiceprezes NRPiP, treść znowelizowanego w br. rozporządzenia nie mówi o tym, że pielęgniarka może zastąpić ratownika, ale jasno określa czynności medyczne, które pielęgniarka może wykonywać samodzielnie.

Potwierdza to Milena Kruszewska, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Tłumaczy, że pielęgniarki wykonują zadania w systemie ratownictwa medycznego na podstawie przepisów ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1868, 2020 oraz z 2017 r., poz. 60), gdzie w art. 3 pkt 6 zawarta jest definicja pielęgniarki systemu.

- Trzeba pamiętać, że pielęgniarka systemu nie zastępuje w systemie ratownika medycznego. Zarówno pielęgniarka systemu, jak i ratownik medyczny w systemie PRM, posiadają równorzędne uprawnienia oraz kompetencje i na takich samych zasadach wykonują zadania w systemie ratownictwa medycznego, a także wchodzą w skład zespołów ratownictwa medycznego - wyjaśnia Kruszewska.

Rozporządzenie sankcjonuje uprawnienia
Prezes Irzykowski podkreśla, że opublikowane rozporządzenie jest bardzo ważne, ponieważ sankcjonuje ono kompetencje i kwalifikacje pielęgniarek i położnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH