Pielęgniarki podzielone w sprawie kontraktów

Pielęgniarki kontraktowe są przeciwne zakazowi pracy w oparciu o umowy cywilnoprawne, a związek zawodowy pielęgniarek uważa, że zakaz zawierania kontraktów jest bardzo potrzebny.

W projekcie ustawy o działalności leczniczej zakaz pracy dla pielęgniarek w oparciu o umowy cywilnoprawne wprowadzono z inicjatywy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, ponieważ OZZPiP ma sygnały, że na kontraktach pielęgniarki są źle traktowane przez pracodawców, którzy zmuszają je do pracy ponad normę.

Z kolei w Stowarzyszeniu Pielęgniarek i Położnych Kontraktowych uważają, że zmiany zaproponowane przez OZZPiP są krzywdzące dla pielęgniarek kontraktowych, ale też niezgodne z konstytucją, bo dlaczego pielęgniarki nie mogą pracować na kontraktach w szpitalach, jeśli inne grupy zawodowe mogą? Stowarzyszenie zapowiada w tej sprawie interwencję w Ministerstwie Zdrowia i w komisji zdrowia Sejmu – informuje Gazeta Wyborcza.

Andrzej Sośnierz z klubu parlamentarnego Polska Jest Najważniejsza, powiedział portalowi rynekzdrowia.pl, że nie ma pojęcia, dlaczego Platforma Obywatelska wprowadziła poprawkę. – Nie wyjaśnili powodów. Ale tak się stało. Pomysł jest fatalny. Dlaczego inni, na przykład lekarze, mogą pracować na kontraktach, a pielęgniarki nie? Mam nadzieję, że zostanie to skorygowane w dalszych pracach nad ustawą – mówił nam Sośnierz.

Dorota Gardias, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych nie ukrywała w rozmowie z nami, że przedstawiała ten problem kierownictwu Ministerstwa Zdrowia. Podkreśla jednocześnie, że chodziło jej o pielęgniarki ze szpitali. Dla pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej nic by się nie zmieniło.

– Pielęgniarki zatrudnione w szpitalach na kontraktach są wykorzystywane i oszukiwane na wynagrodzeniach. W szpitalu pracują po 260 godzin miesięcznie, a dyrekcje zmuszają je do jeszcze większego wysiłku – stwierdziła Dorota Gardias .


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH