Pielęgniarki odwiedziły ministra zdrowia: mały krok do przodu Tzw. białe miasteczko, Warszawa, czerwiec 2007 r. FOT. PTWP

Pielęgniarki spotkały się z kierownictwem resortu zdrowia. Resort kolejny raz zapowiedział poprawę zarobków pielęgniarek i położnych oraz określanie w kontraktach kwalifikacji i minimalnej obsady pielęgniarek.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapewnił, że resort dostrzega zarówno konieczność poprawy warunków pracy pielęgniarek i położnych, jak i podwyższenia ich uposażenia.

Jest projekt rozporządzenia ws. kwalifikacji i obsady
- Nasze prace zmierzają ku temu, żeby stworzyć odpowiednie produkty w NFZ, które pozwolą pielęgniarkom i położnym poprawić zarobki w przyszłym roku - powiedział szef resortu zdrowia.

Poinformował, że powołane zostaną dwie grupy robocze, które opracują szczegółowe ustalenia dotyczące zarówno kwestii finansowych, jak i organizacji pracy. W skład grup roboczych wejdą przedstawiciele resortu zdrowia, OZZPiP oraz NRPiP.

- Chcielibyśmy pierwsze efekty tych prac osiągnąć we wrześniu tego roku - dodał Arłukowicz.

Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski zapewnił, że resort ma już przygotowany projekt rozporządzenia koszykowego z zakresu lecznictwa szpitalnego, który określa kwalifikacje i minimalną liczbę pielęgniarek.

- Oczekujemy, że w ciągu kilku tygodni zostanie on przez kierownictwo MZ przyjęty, jeżeli oczywiście środowisko zaakceptuje nasze propozycje, bądź uzgodnimy inne, które będą wynikały z racjonalnych argumentów obu stron - wyjaśnił.

Pielęgniarki: czekamy na konktetne propozycje
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych pozytywnie oceniły wtorkowe spotkanie.

- Zrobiliśmy maleńki krok do przodu. Czekamy na propozycje ministra, tym razem już konkretne - powiedziała prezes NRPiP Grażyna Rogala-Pawelczyk.

Przewodnicząca OZZPiP Lucyna Dargiewicz podkreśliła, że wola rozwiązania problemu jest widoczna po obu stronach. Jak dodała, podczas spotkania padły ogólne propozycje, do których związek się odniesie.

Środowisko pielęgniarskie od dłuższego czasu domaga się zmian w systemie ochrony zdrowia, głównie dotyczących kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielanych przez pielęgniarki i położne.

Propozycje takich zmian resort zaprezentował pod koniec kwietnia br., a następnie ponowił w piśmie skierowanym do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH