Pielęgniarki: nie zmieniamy zdania - protest się odbędzie

Podtrzymujemy decyzję o piątkowym (5 października - red.) proteście - poinformowała dziennikarzy w czwartek po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Iwona Borchulska.

Jak powiedziała Borchulska, podczas spotkania podsumowano wydarzenia z ostatnich miesięcy, które dotyczyły środowiska pielęgniarskiego. Szefowa OZZPiP zapowiedziała, że pielęgniarki przedstawią swoje postulaty w piątek (5 pażdziernika) podczas protestu. 

Z kolei wiceminister zdrowia Sławomir Neumann przekazał po spotkaniu, że resort na bieżąco rozmawia z pielęgniarkami o ich problemach. "Doceniamy znaczenie pielęgniarek, ale nie wszystkie problemy jesteśmy w stanie od razu rozwiązać" - mówił Neumann. 

Jak dodał, premier spotkał się w czwartek z OZZPiP, gdyż w piątek udaje się w podróż zagraniczną. Neumann pytany przez dziennikarzy o to, czy resort zdrowia spełni postulat związku dotyczący zakazu pracy pielęgniarek w oparciu o kontrakty, odpowiedział, że do MZ napływają różne opinie środowiska pielęgniarskiego w tej kwestii. 

Podczas rozmowy z prezydium OZZPiP premierowi towarzyszyli ministrowie zdrowia i pracy. Spotkanie poprzedzało manifestację zapowiadaną na piątek przez OZZPiP oraz Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80". Ma ona odbyć się w stolicy "W obronie publicznej służby zdrowia". 

Przed spotkaniem z premierem Borchulska mówiła:

- Idziemy zapytać premiera, co zmieniło się od marca, gdy złożył nam zapewnienia dotyczące prawa pracy, kontraktów, norm pielęgniarskich, szczególnych warunków pracy pielęgniarki i położnej. Na sercu leży nam szeroko rozumiany interes pacjenta, ochrony zdrowia i personelu medycznego - dodała. 

Wcześniej mówiła PAP, że podczas piątkowej demonstracji przedstawiciele manifestujących chcą złożyć petycję do premiera ws. obrony publicznej służby zdrowia. - W piątek jednak szefa rządu ma nie być w Warszawie, więc petycję przekażemy tego dnia innej wyznaczonej osobie w kancelarii - wyjaśniła Borchulska. 

Piątkowa manifestacja w Warszawie ma na celu - jak podają związkowcy - upamiętnienie piątej rocznicy "białego miasteczka" z 2007 r., a także wyrażenie sprzeciwu wobec komercjalizacji i prywatyzacji publicznej służby zdrowia. 

W 2007 r. domagające się podwyżek pielęgniarki z OZZPiP najpierw okupowały jedną z sal kancelarii ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, a potem zorganizowały przed siedzibą szefa rządu "białe miasteczko". Trwało ono od 19 czerwca do 15 lipca.

W sobotę (6 października) w Warszawie odbędzie się IV Europejska Konferencja w Obronie Publicznej Służby Zdrowia. Poprzednie jej edycje miały miejsce w Amsterdamie (maj 2011), Katowicach (listopad 2011) i w Paryżu (maj 2012). Podczas konferencji będzie mowa m.in. o porównaniu funkcjonowania szpitali publicznych i prywatnych, pracy pielęgniarki w różnych krajach Europy, formach oporu społecznego przeciwko komercjalizacji publicznej służby zdrowia np. we Francji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH