Pielegniarki będą protestować przeciwko planowanym zmianom w POZ FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Pielęgniarki sprzeciwiają się planowanym zmianom w przygotowywanej strategii dotyczącej podstawowej opieki zdrowotnej. Wraz z pacjentami zamierzają w Warszawie protestować pod Ministerstwem Zdrowia.

Kontrowersje budzi m.in. propozycja powołania zespołów, które mają tworzyć lekarz POZ oraz inni pracownicy medyczni, wśród nich - pielęgniarki i położne.

Według tej koncepcji, kluczową rolę w zespole ma odgrywać lekarz - będzie integrować, koordynować i optymalizować pracę zespołu. Pielęgniarki miałyby być jego integralnym elementem, także na "listach" kontraktowania świadczeń.

Takie propozycje wywołały gwałtowny sprzeciw Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. - Współpraca pomiędzy lekarzem i pielęgniarką jest konieczna, ale tylko na zasadzie partnerstwa. Powinno to być realizowane na zasadach zespołu terapeutycznego, podobnie jak w szapitach - mówiła Rynkowi Zdrowia Zofia Małas, prezes NRPiP.

W opinii samorządu pielęgniarskiego wspomniane propozycje "naruszają zasadę wolności gospodarczej, wyrażoną w Konstytucji RP, jako jeden z elementów społecznej gospodarki rynkowej". Pielęgniarki, mimo zapewnień ministra zdrowia Konstatego Radziwiłła, że tak się nie stanie, obawiają się, że pacjenci nie będą mieli możliwości wyboru lekarza, pielęgniarki czy położnej.

- "Wspólna deklaracja" oznaczałaby brak możliwości takiego wyboru. Na jego utrzymaniu pielęgniarkom i położnym bardzo zależy - uważa prezes Małas.

Konsultacje na temat planowanych zmian mają potrwać jeszcze dwa tygodnie. I właśnie w tym okresie pielęgniarki chcą zorganizować protest w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych