Piekary Śl.: abp Skworc upomniał się o prawa pielęgniarek

Podczas niedzielnej (16 sierpnia) pielgrzymki kobiet w Piekarach Śląskich metropolita katowicki abp Wiktor Skworc upomniał się o godne warunki pracy i płacy pielęgniarek, wyraził uznanie dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą i troskę o przeżywających rozpad małżeństwa.

W kontekście ustawy o in vitro powtórzył, że prawo do życia to naturalne prawo każdego człowieka. Zaapelował też o ochronę środowiska naturalnego.

Podczas dorocznej pielgrzymki kobiet i dziewcząt abp Skworc witał pątniczki zgromadzone na piekarskim wzgórzu oraz biskupów przybyłych na uroczystość, m.in. nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore, który przewodniczył mszy i wygłosił homilię.

Jak co roku, podczas powitania abp Skworc poruszył wiele bieżących kwestii społecznych. Jedną z nich była praca kobiet. Hierarcha podkreślił, że Kościół docenia nieraz trudne łączenie pracy z obowiązkami w małżeństwie i rodzinie.

Część swego wystąpienia metropolita poświęcił pielęgniarkom. Jak mówił, wiele z nich ma "słuszne poczucie ciągłego niedowartościowania przez system opieki zdrowotnej". Abp Skworc zwrócił się do ministra zdrowia prof. Marana Zembali: - Panie ministrze zdrowia z Górnego Śląska, życzymy sukcesów w uzdrawianiu służby zdrowia i prosimy o dialog ze związkami zawodowymi i uznanie słusznych postulatów pielęgniarek. Każdy, kto zna szpital z pozycji pacjenta, wspiera wołania pielęgniarek o podwyżkę płac i godne warunki pracy - zaapelował.

Po raz kolejny metropolita katowicki poruszył problem ochrony środowiska naturalnego. Dziękował doktor Jolancie Wadowskiej-Król, która w latach 70. i 80. uratowała przed zachorowaniem bądź śmiercią na ołowicę setki śląskich dzieci. Prowadzone przez nią badania rzucały cień na wizerunek PRL, co zamknęło jej drogę do kariery naukowej.

Słowa wdzięczności abp Skworc skierował też na ręce innej kobiety - prof. Ireny Lipowicz - za rzetelne i kompetentne pełnienie obowiązków rzecznika praw obywatelskich przez ostatnie lata.

Odnosząc się do nowej ustawy o in vitro hierarcha podkreślił, że prawo do życia to naturalne prawo każdego człowieka. - Każdy poczęty człowiek ma prawo do życia. Wyrażamy sprzeciw wobec relatywizacji prawa do życia, które jest fundamentalnym prawem każdego człowieka - powiedział.

Hierarcha wyraził przekonanie, że w Polsce dochodzi do "znieczulania" sumienia - rosnącej obojętności na dziecko, na sprawy społeczne i kwestie wiary. Według abp. Skworca, przykładem "moralnej znieczulicy" jest problem dopalaczy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH