PiS złożyło projekt ustawy wyłączającej z prywatyzacji "uzdrowiska narodowe"

PiS chce zabezpieczyć siedem tzw. uzdrowisk narodowych, m.in. w Busku Zdroju, Lądku Zdroju, Ciechocinku i Kołobrzegu przed prywatyzacją, którą planuje Ministerstwo Skarbu. PiS złożyło w piątek (27 lipca) w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

Jak mówił na piątkowej konferencji prasowej poseł PiS Czesław Hoc, chodzi o zmiany w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych z 2005 roku.

- Proponujemy nowelizację konkretną art. 64 tej ustawy, która w sposób jednoznaczny, ustawowy wyłączy spod prywatyzacji siedem uzdrowisk narodowych - wyjaśnił Hoc.

Art. 64 ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym daje ministrowi skarbu możliwość określenia, w porozumieniu z ministrem zdrowia, w drodze rozporządzenia, wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji.

Zmiana, którą proponuje PiS, miałaby polegać na dodaniu do art. 64 ustępu, zgodnie z którym uzdrowiska: w Ciechocinku, Lądku-Zdroju, Kołobrzegu, Busku-Zdroju, Rymanowie, Świnoujściu i Krynicy-Żegiestowie zostałyby wyłączone spod prywatyzacji. O ewentualnej prywatyzacji tych siedmiu zakładów leczniczych miałby decydować Sejm, nie minister skarbu.

Zdaniem Hoca, gdyby doszło do prywatyzacji tych uzdrowisk, mogłaby ona stać w sprzeczności z ujętą w art. 68 konstytucji gwarancją zapewnienia przez władze publiczne każdemu obywatelowi, niezależnie od jego sytuacji materialnej, dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Więcej: http://www.portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH