Klub PiS złożył w piątek (7 grudnia) w Sejmie wniosek o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Według Jarosława Kaczyńskiego pacjenci, w tym dzieci, w dalszym ciągu nie są leczeni. - To polityczny wniosek; przyjmuję go ze spokojem - odpowiada Arłukowicz.

W piątek (7 grudnia) wieczorem wniosek trafił do marszałek Sejmu. W uzasadnieniu czytamy, że od roku gwałtownie narasta kryzys w służbie zdrowia, co jest - według posłów PiS - wynikiem fatalnej polityki zdrowotnej państwa.

"W czasie rocznych rządów minister Bartosz Arłukowicz nie powstrzymał procesu dezintegracji systemu opieki zdrowotnej. Doszło do sytuacji, w której Ministerstwo Zdrowia nie kreuje polityki zdrowotnej państwa, a wręcz przeciwnie pogłębia wszechobecny w systemie chaos" - napisano w uzasadnieniu.

"Jedyną reakcją na skandale i powtarzające się sytuacje kryzysowe jest zaklinanie rzeczywistości i sporadyczne wymuszone zmiany prawne, które mają charakter działań prowizorycznych i doraźnych, nie porządkują prawnego nieładu, rodzą dalsze wątpliwości i chaotyczne działania - argumentują posłowie PiS.

Zwracają także uwagę, że poprawiana dwukrotnie ustawa refundacyjna nie polepszyła dostępności pacjentów do leków. Wskazują, że co trzeci Polak nie wykupuje leków w aptece z powodu zaporowej ceny.

W uzasadnieniu politycy PiS zaznaczają także, że gwałtownie rosną kolejki do świadczeń zdrowotnych.

"To już nie tygodnie czy miesiące, ale lata oczekiwania na planowe leczenie operacyjne lub poradę w poradni specjalistycznej. Od wielu tygodni mamy do czynienia z nową sytuacją w polskiej służbie zdrowia polegającą na wstrzymaniu przyjęć do polskich szpitali na planowe leczenie. Dotyczy to prawie każdego szpitala w Polsce" - twierdzą.

"Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat dochodzi w Polsce do sytuacji, w której wstrzymano przyjęcia do leczenia planowego dzieci. (...) - wyliczają posłowie PiS.

Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić ministrowi wotum nieufności. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Prezydent odwołuje ministra, któremu Sejm wyraził wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH