PiS pyta ministra zdrowia o ustawę refundacyjną Fot. Archiwum

Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos (PiS) zapytał publicznie ministra zdrowia dlaczego zwleka z przedstawieniem sprawozdania z wykonania ustawy refundacyjnej.

Latos przypomniał w środę (25 marca) na konferencji prasowej w Sejmie, że zgodnie z art. 84 ustawy refundacyjnej rząd jest zobowiązany do przedstawienia Sejmowi - dwa lata po wejściu ustawy w życie - sprawozdania z jej wykonania. Jak zauważył Latos, termin ten upłynął 1 stycznia 2014 r.

Jego zdaniem "uparte milczenie Arłukowicza w sprawie refundacji leków, niechęć do podania danych, to ukrywanie prawdy niewygodnej dla rządzącej koalicji PO-PSL".

Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk poinformował, że w ministerstwie trwają prace nad wykonaniem ustawowego obowiązku przedstawienia sprawozdania Sejmowi. Podkreślił przy tym, że w ustawie nie określono terminu, do którego Rada Ministrów ma przedstawić sprawozdanie.

Zaznaczył, że w toku prac nad sprawozdaniem zweryfikowane zostały dane źródłowe, które mogą stanowić podstawę oszacowania skutków stosowania ustawy refundacyjnej, co oznacza, że "w niedługim czasie" sprawozdanie zostanie przedłożone Sejmowi.

W listopadzie ub.r. o przedstawienie informacji na temat zaawansowania prac nad sporządzeniem sprawozdania i terminu przedstawienia jego projektu pod obrady rządu zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich. W piśmie do Arłukowicza zastępca RPO Stanisław Trociuk podkreślił, że do biura rzecznika wpływają liczne skargi obywateli związane z zasadami refundacji.

- W skargach, o których mowa, poruszana jest szeroka gama problemów, począwszy od regulacji dotyczących samej procedury wpisywania danego produktu na listy leków, środków spożywczych i wyrobów medycznych podlegających refundacji, skończywszy na utrudnieniach w dostępie pacjentów do poszczególnych produktów - napisał Trociuk.

Odpowiedzi RPO udzielił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, który w piśmie z początku grudnia poinformował, że w resorcie zakończyły się prace dotyczące oszacowania skutków ustawy i wniosków wynikających z jej realizacji, a sprawozdanie zostanie przedłożone Sejmowi "w najbliższych tygodniach".

Dwa miesiące później, na początku lutego br., z pytaniem o termin przygotowania sprawozdania z wykonania ustawy do MZ zwrócił się prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. Zaznaczył, że roczna zwłoka w przygotowaniu sprawozdania "może być odczytywana jako niechęć ujawniania wszystkich skutków wprowadzenia ustawy refundacyjnej w życie".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH