PiS protestuje przeciw odwoływaniu konsultantów medycznych

PiS protestuje przeciwko planom Ministerstwa Zdrowia, zakładającym zwolnienie 15 krajowych konsultantów medycznych. Senatorowie PiS wystosowali list do premiera Donalda Tuska w tej sprawie.

- Konsultanci krajowi to wybitni specjaliści w swoich dziedzinach. Jesteśmy zaskoczeni formą i skalą zwolnień. Apelujemy do pana premiera o ustosunkowanie się do zaistniałej sytuacji oraz precyzyjne uzasadnienie każdego przypadku - czytamy w skierowanym do premiera liście. Senator Grzegorz Czelej podkreślił, że pod pismem podpisali się wszyscy senatorowie PiS, jeden senator PSL i senator PJN.

- Ministerstwo zdrowia myli pojęcie konsultanta krajowego ze swoimi wiceministrami - przekonywał na konferencji prasowej Czelej. Nawiązywał do wypowiedzi minister zdrowia Ewy Kopacz, która powiedziała, że ma prawo dobierać sobie współpracowników.

Jak podkreślił, "konsultanci są głosem eksperckim". - To ludzie, którzy mają służyć swoim doświadczeniem ministerstwu, a nie zawsze się z nim zgadzać - dodał. 

Zdaniem rzecznika PiS posła Adama Hofmana fakt, iż ministerstwo nie podaje nazwisk konsulatów, których chce zwolnić "ma charakter zastraszenia".

W końcu maja wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk zapowiedział, że 15 konsultantów medycznych straci stanowisko; powodem ich odwołania było "niewłaściwe wywiązywanie się z obowiązków konsultanta".

W Polsce jest kilkudziesięciu medycznych konsultantów krajowych. Powołuje ich minister zdrowia na pięć lat. Ta sama osoba może pełnić funkcję konsultanta krajowego tylko w jednej dziedzinie.

Do zadań konsultantów krajowych należy m.in. opiniowanie programów szkolenia podyplomowego; sporządzanie opinii dotyczącej poziomu kształcenia w dziedzinach medycyny związanych z ich specjalizacją; opiniowanie i doradztwo w zakresie szkolenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych oraz farmaceutów; opiniowanie jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych.

Konsultanci wykonują zadania opiniodawcze, doradcze i kontrolne dla organów administracji rządowej, podmiotów, które utworzyły zakłady opieki zdrowotnej, NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta. Ze swojej działalności sporządzają roczny raport dokumentujący wykonanie tych zadań. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH