PiS: projekt rezolucji ws. dzieci poczętych metodą in vitro

Klub PiS przygotował projekt rezolucji wzywającej wszystkie władze publiczne, w szczególności resorty zdrowia i sprawiedliwości oraz Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka do podejmowania konkretnych działań w obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych metodą in vitro.

- Bezpośrednim skutkiem przedstawionej rezolucji powinno być potwierdzenie prawnej niedopuszczalności niszczenia życia dzieci poczętych pozaustrojowo, a także konieczność dokonania oceny innych praktyk, takich jak zamrażanie zarodków, z punktu widzenia prawa do zdrowia, przysługującego dziecku od poczęcia, potwierdzonemu również w art. 39 konstytucji - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Autorzy propozycji stwierdzają, że prawna ochrona dzieci poczętych dotyczy życia dziecka od momentu poczęcia, a nie jakiegokolwiek innego momentu jego prenatalnego życia. - W żadnym wypadku nie dopuszcza zamierzonego zabicia dziecka świadomie poczętego, na przykład ze względu na brak pożądanych cech (choćby płci). Tym bardziej nie zezwala na zabicie dziecka w ramach zamierzonej selekcji - podkreślili.

Poseł PiS i szef parlamentarnego zespołu na rzecz ochrony życia i rodziny Jan Dziedziczak powiedział, że rezolucja ma na celu chronienie nienarodzonych w Polsce. Według niego Sejm powinien jak najszybciej podjąć prace nad projektem rezolucji.

- Zależy nam, bazując na poprzednich uchwałach Sejmu, żebyśmy wprowadzili ochronę życia od poczęcia. Wpisuje się to znakomicie w dyskusję o in vitro - konkludował.

W połowie ubiegłego roku klub PiS złożył projekt ustawy o zakazie zapłodnienia pozaustrojowego i manipulacji ludzką informacją genetyczną. Jak wynika z informacji ze strony internetowej Kancelarii Sejmu, w grudniu został on skierowany do konsultacji.

W październiku premier Donald Tusk zapowiedział, że procedura zapłodnienia in vitro będzie finansowana w ramach programu zdrowotnego. Refundacja ma być dostępna dla heteroseksualnych par, które udokumentują, że od roku bezskutecznie starają się o dziecko. Program ma obowiązywać od lipca 2013 r.

W rezolucji Sejm może wezwać do określonego, jednorazowego działania. Jest ona prawnie wiążąca wobec organu państwowego, który został wezwany do określonego działania lub zaniechania. W poprzednich kadencjach Sejm przyjmował rezolucje m.in. w sprawie jak najszybszego ratyfikowania Traktatu z Lizbony, w sprawie przygotowania i wprowadzenia w życie Narodowego Programu Wspierania Rodziny czy w sprawie wzrostu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH