PiS o sytuacji w ochronie zdrowia: rząd gra zdrowiem Polaków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zarzucił w czwartek (5 stycznia) stronie rządowej, że nie doprowadzając w środę do porozumienia z lekarzami w sprawie ustawy refundacyjnej gra ona zdrowiem i życiem Polaków. Błaszczak ocenił działania gabinetu Donalda Tuska jako "podłe".

Według Błaszczaka w rzeczywistości na razie nie ma porozumienia między lekarzami i rządem ws. ustawy refundacyjnej i zmiany rozporządzenia w sprawie recept.

Błaszczak zwrócił uwagę na drastyczny wzrost cen niektórych leków refundowanych. - Jest to naszym zdaniem podłość, jeżeli rząd w taki sposób traktuje obywateli. Przecież pacjenci są w sytuacji bez wyjścia - podkreślił.

PiS złożyło już zapowiadany w tym tygodniu wniosek o wotum nieufności wobec szefa resortu zdrowia Bartosza Arłukowicza.

W uzasadnieniu do wniosku, do którego dotarła PAP, klub PiS podkreślił, że wbrew zapewnieniom Arłukowicza o bezkonfliktowym wdrażaniu nowej ustawy refundacyjnej "od kilku dni obserwujemy w polskich przychodniach i aptekach olbrzymi bałagan".

- W wyniku tej sytuacji polski pacjent nie ma najmniejszej pewności, czy i w jaki sposób zostanie zrealizowana wystawiona przez lekarza recepta, czy ta recepta zostanie zrealizowana w najbliższej aptece i jaki będzie poziom odpłatności pacjenta za refundowany lek - stwierdzili posłowie PiS.

Zaznaczali też, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz znał zastrzeżenia pacjentów, lekarzy i aptekarzy do nowej ustawy refundacyjnej, a "mimo to z uporem godnym lepszej sprawy nie zdecydował się na nowelizację przyjętego dokumentu i tym samym spowodował gigantyczny bałagan, którego efektem jest zagrożenie zdrowia i życia pacjentów".

W środę wieczorem (4 stycznia) po siedmiogodzinnych rozmowach lekarze i aptekarze podpisali wstępne porozumienie z Ministerstwem Zdrowia w sprawie przepisów refundacyjnych. Bartosz Arłukowicz wyraził nadzieję, iż protest pieczątkowy zostanie w czwartek zawieszony.

Jednak jak już informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl Federacja Porozumienie Zielonogórskie i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zapowiadają, że bez wprowadzenia zmian nie przerwą prowadzonego od 1 stycznia protestu pieczątkowego.

Chcą wykreślenia z ustawy refundacyjnej artykułu, który dotyczy karania lekarzy za niewłaściwe wypisanie recepty. Domagają się zniesienia obowiązku wypisywania na receptach poziomu odpłatności pacjenta za leki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH