PiS: komisja zdrowia zajmie się sprawą komercjalizacji szpitali

Sejmowa komisja zdrowia zajmie się, na wniosek posłów PiS, sprawą komercjalizacji i prywatyzacji szpitali - zapowiedzieli przedstawiciele wnioskodawców. Według polityków PiS niepokojącym przykładem jest sytuacja w szpitalu w Gdańsku-Zaspie.

Poseł PiS Maciej Łopiński powiedział w czwartek (19 września) na konferencji w Sejmie, że dotychczasowa dyrektor tego szpitala Krystyna Grzenia została zwolniona "w trybie nagłym".

- Została (odwołana) nie dlatego, że się kategorycznie sprzeciwiała komercjalizacji. Została odwołana dlatego, że zwracała uwagę na ryzyka i zagrożenia, które są związane z tym procesem. Niestety nikt nie chciał jej słuchać - mówił Łopiński.

Jego zdaniem następca odwołanej dyrektor "pewnie nie będzie miał takich wątpliwości".

Zarząd Województwa Pomorskiego odwołał Grzenię ze stanowiska dyrektora Szpitala Specjalistycznego Św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie 10 września. Powodem decyzji - jak poinformował Urząd Marszałkowski - była utrata zaufania zarządu do dyrektora, wynikająca z odmiennej wizji zarządzania placówką. Na p.o. dyrektora placówki został powołany Piotr Wróblewski, a kolejny szef szpitala ma być wybrany w konkursie.

Według szefa sejmowej komisji zdrowia, posła PiS Tomasza Latosa, zdarzenie w gdańskim szpitalu jest przykładem sytuacji, gdy "z góry przychodzi rozkaz komercjalizacji" i przestają się liczyć kompetencje dyrektora szpitala.

Latos poinformował, że na jego wniosek w październiku komisja zdrowia zajmie się tematem komercjalizacji szpitali. Poseł zaznaczył, że PiS wielokrotnie ostrzegało "przed złymi skutkami ustawy o działalności leczniczej i zmuszaniu publicznych szpitali do komercjalizacji, a następnie do prywatyzacji".

- To nic nie daje pacjentom, to nic nie daje systemowi - stwierdził Latos.

Dodał, że w efekcie szpitale będą musiały działać dla zysku, co będzie skutkowało ograniczeniami w przyjmowaniu pacjentów w nierentownych i przynoszących straty oddziałach.

Zwołanie posiedzenia komisji na temat postulowany przez posłów PiS za zbędne uważa wiceminister zdrowia Sławomir Neumann (PO), który zaznaczył, że komisja zdrowia nie może odbierać innym, uprawnionym do tego organom kompetencji do zarządzania szpitalami.

- Jeżeli komisja zdrowia chce zarządzać ręcznie szpitalami, odbiera w ten sposób marszałkowi województwa, który jest właścicielem szpitala, jego kompetencje do wybierania osoby zarządzającej szpitalem - powiedział wiceminister.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH