PiS chce informacji ministra zdrowia w Sejmie

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawił w Sejmie informację na temat funkcjonowania ochrony zdrowia. Według posłów PiS minister nie interesuje się coraz trudniejszą sytuacją w ochronie zdrowia.

Posłowie Tomasz Latos i Czesław Hoc na środowej (4 grudnia) konferencji prasowej w Sejmie mówili o projekcie zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2013 r., który we wtorek negatywnie zaopiniowały sejmowe komisje: zdrowia i finansów. Projekt zakłada wzrost przychodów z dotacji z budżetu państwa na leczenie osób nieubezpieczonych o blisko miliard zł.

- Minister zdrowia nie dba o zdrowie Polaków, nie interesuje się coraz trudniejszą sytuacją w służbie zdrowia, wydłużającymi się kolejkami, tym, że już w tej chwili pacjentów w wielu miejscach się nie przyjmuje czy to na diagnostykę, czy na leczenie. Przerzuca się ich na przyszły rok - podkreślił Latos.

Jak dodał, Narodowy Fundusz Zdrowia wystąpił o zmianę planu finansowego; chce zwiększenia środków o ponad 1 miliard złotych. - Z czego 938 milionów miałoby być dotacją z budżetu państwa na tych pacjentów, którzy bądź są nieubezpieczeni, byli leczeni za granicą, byli leczeni z tytułu Karty Polaka - powiedział.

Latos powołując się na stanowisko prezentowane przez przedstawiciela resortu zdrowia podczas wtorkowego posiedzenia komisji zdrowia, ocenił, że minister zdrowia ma negatywną opinię wobec zmiany planu finansowego NFZ. Dodał, że zastanawia się kto nadzoruje służbę zdrowia.

Podczas posiedzenia komisji zdrowia Latos, który jest jej szefem, pytał reprezentującego resort zdrowia wiceministra Sławomira Nauemann o "jasne stanowisko" ministerstwa w sprawie zmiany tegorocznego planu finansowego NFZ. Wiceminister Neumann powiedział, że takiego stanowiska resortu na chwilę obecną nie ma.

- Sprawa jest jasna, minister Arłukowicz zupełnie nie panuje nad systemem. Będziemy na przyszłym posiedzeniu Sejmu wnioskować o informację ministra zdrowia na temat funkcjonowania polskiej służby zdrowia - mówił poseł PiS.

Latos dodał, że na przyszły rok są podpisywane niższe kontrakty niż w tym roku. - Niech minister stanie w prawdzie, niech się w końcu wytłumaczy, albo poda się do dymisji - powiedział poseł PiS.

Sejmowe komisje: zdrowia i finansów publicznych we wtorek negatywnie zaopiniowały projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2013 r. Zmian w planie finansowym NFZ może dokonać minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów po zaopiniowaniu przez sejmowe komisje zdrowia oraz finansów publicznych. Jednak opinie te nie są wiążące.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH