Petru o ochronie zdrowia: jak ktoś nie ma pieniędzy i jest słaby, to czeka w kolejce Petru: jak ktoś nie ma pieniędzy i jest słaby, to czeka w kolejce. Fot. PTWP

Ubezpieczenie zdrowotne powinno być dobrowolne - przekonywał w czwartek przewodniczący Stowarzyszenia Nowoczesna Ryszard Petru. Mówi się Polakom, że wszystko może być dostępne bezpłatnie i w nieograniczonym zakresie. To nieprawda - dodał.

W czwartek (27 sierpnia) na konferencji prasowej pod ministerstwem zdrowia Petru ocenił, że "w centrum naszego systemu ochrony zdrowia nie jest dziś pacjent". - Jest to system źle zorganizowany - podkreślił.

- W 1999 r. zostały wprowadzone kasy chorych. Później przyszło SLD i powiedziało, że najgorsze, co może być, to kasy chorych i zamiast tego zrobi jeden wielki fundusz zdrowia. Dzisiaj słyszę, że PiS proponuje powrót do systemu budżetowego. To nie są pomysły na reformy, to jest uciekanie od tematu - ocenił.

Zdaniem przewodniczącego Nowoczesnej pierwszym krokiem powinna być poprawa "rzeczy ewidentnie bezsensownych", wprowadzenie "szybkich, małych zmian, które spowodują, że pacjent zobaczy, że w końcu ktoś o nim pomyślał".

- Uważamy, że można polskie państwo zorganizować znacznie lepiej za te same pieniądze, pod warunkiem, że będziemy wiedzieć, po co robimy poszczególne rzeczy, np. celem polityki zdrowotnej powinno być leczenie pacjentów, a nie księgowe pokazywanie, że system działa - przekonywał Petru.

Lider Nowoczesnej wystosował list, w którym zwrócił się do ministra zdrowia Mariana Zembali o pilne zmiany w systemie ochrony zdrowia. Zaapelował również do ministra o przedstawienie opinii publicznej jego planów dot. polityki lekowej, problemu marnotrawstwa publicznych środków przez nieuzasadnione hospitalizacje, naprawienia krzywd wyrządzonym pacjentom poszkodowanym przez obecny system oraz wyciągnięcia konsekwencji wobec urzędników odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.

Pytany, czy jego receptą dla służby zdrowia jest prywatyzacja, przewodniczący Nowoczesnej ocenił, że całkowita prywatyzacja opieki zdrowotnej "nie ma sensu".

- Najwięcej wydatków na ochronę zdrowia idzie w ostatnich latach życia człowieka, i to musi być finansowane z pieniędzy publicznych. Natomiast nie oszukujmy się - dzisiaj, jeśli ktoś ma pieniądze, to leczy się gdzie chce i przeskakuje kolejkę, a jak ktoś nie ma pieniędzy i jest słaby, to czeka w kolejce - podkreślił.

Petru zaznaczył, że już obecnie znaczna część sektora opieki zdrowotnej jest prywatna. Według niego prywatnie wydajemy na zdrowie "drugie tyle, co z naszych podatków, tylko robimy to w sposób niesystemowy, niezorganizowany".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH