Pediatrzy: tym skorupka zdrowsza za młodu, im więcej profilaktyki

27 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Szczepień. Z tej okazji pediatrzy oraz Rzecznik Praw Dziecka mówią nam jak oceniają stan zdrowia młodego pokolenia i co - ich zdaniem - należy poprawić w organizacji opieki nad dziećmi.

Zdaniem prof. Alicji Chybickiej, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kalendarz szczepień jest skromny i nie wytrzymuje porównań z tymi w innych krajach Europy.

– Możemy się co prawda pochwalić, że wyszczepialność w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień przekracza w kraju 90 proc. Jednak ze szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia korzysta zaledwie 10-15 proc. dzieci – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Alicja Chybicka.Tymczasem profilaktyka, ze względu na wiek rozwojowy pacjentów, jest ogromnie ważna w pediatrii.

Więcej przesiewania!
– Kalendarz szczepień obowiązkowych powinien być rozszerzony. Przydałoby się też, znacznie więcej projektów przesiewowych pozwalających na wykrycie wczesnych stadiów chorób. Nadzór pediatryczny i świadomość społeczna w tej kwestii są niewystarczające  – podkreśla prof. Chybicka.

Z badań Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego wynika, że w Polsce jedynie 3 proc. dzieci z dużych miast nie ma żadnych problemów zdrowotnych.

Jednym z najpowszechniejszych jest choroba próchnicza. Jak się okazuje problem ten dotyka 50 proc. dzieci do 3 roku życia, w grupie 6-latków już 85 proc., wśród 18-latków odsetek ten stanowi aż 96 proc. Dostępność do świadczeń w sprywatyzowanej stomatologii ma zaś jedynie 28 proc niepełnoletnich pacjentów.

– Dzieci w wieku przedszkolnym praktycznie nie są w kraju leczone przez stomatologów. Rodzice uważają, że nie warto inwestować w zęby, które i tak wypadną – stwierdza w rozmowie z nami prof. Barbara Adamowicz-Klepalska, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Badanie raz w roku
Zdaniem lekarzy pediatrów poprawę sytuacji mogłoby przynieść reaktywowanie medycyny szkolnej lub utworzenie punktów konsultacyjnych dla dzieci i młodzieży. Te mogłyby też przeprowadzać badania okresowe w szkołach i przedszkolach.

Jak podkreśla prof. Alicja Chybicka każde dziecko powinno minimum raz w roku zostać gruntownie przebadane.

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka zapewnia, że tak się wkrótce stanie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH