Pediatrzy chcą leczyć przewlekle chorą młodzież nawet po osiemnastce

W Polsce system opieki zdrowotnej - biorąc pod uwagę wiek pacjenta - podzielony jest na dwa obszary: pediatrię i internę. Przejście pacjenta z jednego do drugiego wyznacza nieuchronnie data 18-tych urodzin. Lekarze pediatrzy proponują modyfikację tego systemu, tak by ułatwić terapię przewlekle chorych pacjentów leczonych od dzieciństwa w konkretnym ośrodku.

System nie pozwala na refundowanie świadczeń zdrowotnych w ośrodkach pediatrycznych dla młodzieży powyżej 18. roku życia. Taka, wkraczająca w dorosłość osoba automatycznie musi zmienić miejsce leczenia. Zdaniem lekarzy, w przypadku pacjentów przewlekle chorych jest to bardzo niekorzystne.

– Z punktu widzenia moich pacjentów to prawdziwy dramat. Nie rozumiem sytuacji, w której chory, np. na hemofilię, mając 18 lat wypada z leczenia w ośrodku, bo kończy się dla niego profilaktyka – mówi portalowi rynekzdrowa.pl profesor Alicja Chybicka, kierownik wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu.

Ważna kontynuacja leczenia
Proponuje: – Może trzeba w Polsce zmienić ten ustawowy wiek np. do końca studiów.

Problem dotyczy młodzieży z chorobami nowotworowymi, reumatologicznymi, kardiologicznymi, chorych dializowanych i po transplantacjach narządów, pacjentów z rzadkimi chorobami metabolicznymi.

W przypadku tej ostatniej grupy, w ogóle można mówić o braku szans na kontynuowanie terapii. Powód?

– W kraju nie ma ośrodków dla osób dorosłych, które zajmowałyby się diagnostyką i terapią pacjentów z rzadkimi chorobami metabolicznymi – wyjaśnia nam doc. Jolanta Sykut-Cegielska, kierownik Kliniki Chorób Metabolicznych, Endokrynologii i Diabetologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Jak mówi doc. Sykut-Cegielska, dla lekarzy to bardzo trudna i przykra sytuacja, gdy pacjenci, często po wielu latach leczenia, wchodzą w wiek dorosły i zostają pozostawieni niemal sami sobie: – Nie możemy im pomóc, bo NFZ nie daje nam możliwości finansowania ich dalszego leczenia – tłumaczy.

Trudne wejście w dorosłość
Specyfika opieki pediatrycznej w takich przypadkach polega nie tylko na leczeniu przebiegu choroby, ale również pochyleniu się nad problemami psychologicznymi, socjalnymi i ogólnorozwojowymi młodych pacjentów.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH