Pediatra: bilanse u dzieci pozwalają na wczesne wykrycie problemów zdrowotnych

Profilaktyczne badania lekarskie dzieci, tzw. bilanse, to ważny element opieki nad dziećmi, pozwalający w porę wychwycić nieprawidłowości w rozwoju. Obowiązkiem rodziców jest dopilnowanie, by były przeprowadzane - podkreśla pediatra prof. Anna Obuchowicz.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz poinformowała w tym tygodniu, że z analizy NFZ wynika, że wykonywanych jest zbyt mało badań bilansowych dzieci, np. w roku kalendarzowym w ramach podstawowej opieki zdrowotnej powinno ich być ponad 4,5 mln, a w 2012 r. lekarze zrealizowali u małych pacjentów tylko ok. 1,2 mln tych badań. 

Przykładowo z danych śląskiego oddziału NFZ za 2012 rok wynika, że zaledwie około 20 proc. dzieci w województwie śląskim zostało poddanych profilaktycznym badaniom lekarskim. W Katowicach z bilansów skorzystało 14,64 proc. uprawnionych dzieci, w Bielsku-Białej 19,3 proc., a w Częstochowie 17,11 proc.

Śląski konsultant wojewódzki w zakresie pediatrii prof. Anna Obuchowicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oceniła, że to niepokojące dane. Nie wykluczyła, że pewna liczba w rzeczywistości przeprowadzonych bilansów nie została ujęta w zestawieniach. Przypomniała, że część rodziców leczy dzieci w ramach prywatnej opieki lekarskiej, i to ci lekarze przeprowadzają badania bilansowe, nieujęte w danych NFZ. 

- Trzeba pamiętać, że bilanse są bardzo ważnym elementem profilaktyki. Pozwalają wcześnie wychwycić problemy, jak wady wzroku czy postawy, których zaniedbanie może rzutować nie tylko na zdrowie dziecka, ale też jego postępy w nauce. To bardzo ważny obowiązek rodziców, z którego bezwzględnie powinni się wywiązywać - powiedziała PAP prof. Obuchowicz. 

Podczas badania bilansowego lekarze oceniają m.in. czy stopień rozwoju dziecka jest adekwatny do jego wieku, sprawdzają stan uzębienia, badają dziecko pod kątem wad wzroku czy postawy, oceniają także jego rozwój psychomotoryczny czy rozwój mowy. 

Bilanse są przeprowadzane najczęściej u niemowląt - czterokrotnie w ciągu pierwszego roku życia. Kolejne badania przypadają w wieku 2, 4, 6, 10, 13 i 16 lat, a ostatnie - w ostatniej klasie szkoły ponadgimnazjalnej, do ukończenia 19. roku życia. 

Prezes Pachciarz zapowiedziała, że od przyszłego roku NFZ będzie dodatkowo płacił lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej za wykonane bilanse zdrowia dzieci oraz porady patronażowe. Według NFZ, wpłynie to na zwiększenie liczby tych badań oraz ich jakość. 

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia od stycznia 2014 r. bilans zdrowia będzie opłacany odrębnie, tj. za każde przeprowadzone badanie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej otrzyma 20 zł, niezależnie od comiesięcznej stałej stawki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH