Partnerstwo Polska Bez Dymu za unijną dyrektywą

W piątek (11 stycznia) upływa termin nadsyłania stanowisk do resortów zdrowia, finansów, gospodarki oraz rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie projektu rewizji Unijnej Dyrektywy Tytoniowej. Jej projekt zakłada m.in. zakaz stosowania dodatków smakowych do wyrobów tytoniowych i obowiązek umieszczenia ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów.

W związku z tym, że na podstawie zgromadzonych opinii rząd ma przedstawić Komisji Europejskiej oficjalne stanowisko Polski w tej sprawie, Partnerstwo Polska Bez Dymu oraz liczne organizacje naukowe i pozarządowe wystosowały apel do premiera o poparcie projektu oraz nieuleganie wpływom branży tytoniowej.

”Branża tytoniowa, w obronie swoich interesów ekonomicznych, bombarduje społeczeństwo i poszczególne resorty informacjami o kosztach, jakie poniesie w wyniku rewizji Dyrektywy” - czytamy w informacji przesłanej nam przez Dominikę Kawalec ze Stowarzyszenie MANKO wchodzącego w skład organizacji Partnerstwo Polska Bez Dymu.

”Wobec protestów branży tytoniowej wystosowano apel do premiera o nieuleganie wpływom środowisk, w których interesie ekonomicznym leży zablokowanie zmian proponowanych przez KE” - czytamy dalej.

- To zdrowie obywateli powinno być w centrum zainteresowania państwa, a nie zysk branży, która produkuje i sprzedaje śmiercionośne wyroby - komentuje Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO, jeden z inicjatorów Partnerstwa Polska Bez Dymu, i dodaje, że apel podpisało do tej pory ponad 300 osób.

Z kolei Łukasz Balwicki, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych, współinicjator Partnerstwa Polska Bez Dymu, stawia sprawę jednoznacznie. Mówi, że jeśli rząd ulegnie wpływom branży tytoniowej, to postawi na jednej szali biznes branży tytoniowej z życiem i zdrowiem obywateli, a zwłaszcza dzieci, które moglibyśmy dzięki nowelizowanej Dyrektywie uchronić przed wejściem w nałóg.

Główne zmiany proponowane przez Dyrektywę to: wprowadzenie dużych (75%), obowiązkowych, obrazkowych ostrzeżeń z przodu i z tyłu wszystkich opakowań wyrobów tytoniowych; zakaz używania dodatków do wyrobów tytoniowych o zwiększonej toksyczności oraz charakterystycznych aromatach, które zwiększają atrakcyjność tych wyrobów, a także dodatków o zwiększonych właściwościach uzależniających.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH