Partia Razem wzywa do zniesienia nierówności między opiekunami niepełnosprawnych Obecnie opiekunom osób, które nabyły niepełnosprawność przed ukończeniem 18 lat, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1300 zł. Fot. Fotolia

Partia Razem domaga się zmian w systemie wsparcia opiekunów osób niepełnosprawnych; wzywa rząd do wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed dwóch lat i zniesienia "irracjonalnych nierówności pomiędzy opiekunami".

Podczas briefingu, który odbył się w czwartek (20 października) przed siedzibą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Magdalena Malińska z zarządu Partii Razem przypomniała, że w piątek (21 października) mijają dwa lata od wyroku TK, który - jak podkreśliła - "orzekł jasno, że absolutnie niekonstytucyjne jest to, żeby dzielić ludzi, segregować ich na lepszych i gorszych; tych, którzy bardziej i mniej zasługują na pomoc, w zależności od tego, w którym momencie życia doszło do utraty niepełnosprawności".

TK orzekł w październiku 2014 r., że różnicowanie wysokości świadczeń dla opiekunów od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niekonstytucyjne.

Obecnie opiekunom osób, które nabyły niepełnosprawność przed ukończeniem 18 lat, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1300 zł, a opiekunowie osób, których niepełnosprawność powstała w dorosłym życiu, mogą otrzymywać specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, uzależniony od dochodu.

Maciej Konieczny z zarządu Razem tłumaczył, że "dzisiaj seniorka opiekująca się synem z porażeniem mózgowym dostaje 1300 zł, państwo zabrania jej pracować, nie otrzymuje żadnego wsparcia w najprostszych czynnościach opiekuńczych".

Dodał, że niektórzy dostają jeszcze dwukrotnie mniej niż wynosi ta niewielka kwota; bo osoby zajmujące się podopiecznymi, które straciły sprawność po 18. r.ż., dostają jedynie 520 zł i - jak mówił - to musi im wystarczyć na życie i opiekę.

- Inni jeszcze nie dostają nic, bo państwo polskie żyje w przekonaniu, że seniorka po wylewie i opiekująca się nią córka, która w tym celu zrezygnowała z pracy, mogą utrzymać się za 1600 zł emerytury - zaznaczył.

- W Razem jesteśmy przekonani, że wszystkie te osoby zasługują na wsparcie, które starczy im na godne życie, a nie przypadkowe ochłapy, które w tym momencie rozdziela im polskie państwo - powiedział Konieczny. Ocenił, że obecny system jest "chaotyczny i niesprawiedliwy", dlatego jego partia domaga się od rządu zmian.

Podkreślił, że "na zmianę tego krzywdzącego prawa nie znalazła czasu Platforma Obywatelska, nie znajduje go PiS".

- Dziś już wiemy, że niewiele zmieni się w 2017 r. W budżecie państwa nie znalazły się pieniądze na realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Konieczny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH