Państwo rzuci koło ratunkowe zadłużonym instytutom badawczym FOT. Thomas Heyman/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Ministerstwo Skarbu Państwa udzieli wsparcia przeznaczonego na finansowanie procesów naprawczych w instytutach badawczych, m.in. Centrum Zdrowia Dziecka czy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. Trwają prace nad projektem nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie.

W lipcu premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że pożyczkę z funduszu restrukturyzacji przedsiębiorców w wysokości 100 mln zł otrzymają oprócz Centrum Zdrowia Dziecka i ICZMP w Łodzi także Instytut Matki i Dziecka przy ul. Kasprzaka w Warszawie oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy W Krakowie - Prokocimiu. Zapowiadała, że potrzebna jest do tego zmiana rozporządzenia MSP.

Resort skarbu jeszcze w lipcu przygotował projekt zmiany Rozporządzenia w sprawie wsparcia niebędącego pomocą publiczną. Zgodnie z proponowanymi zmianami możliwe byłoby udzielanie wsparcia przeznaczonego na finansowanie procesów naprawczych w podmiotach leczniczych będących instytutami badawczymi.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, "wysokie zadłużenie niektórych instytutów utrudnia ich funkcjonowanie, natomiast podjęte działania naprawcze bez wsparcia zewnętrznego, w sytuacji ponoszenia wysokich kosztów finansowych obsługi zadłużenia, nie przynoszą trwałych efektów poprawy kondycji finansowej".

Z ustawy wyszły nici
Nie jest to pierwsza próba ratowania przez państwo zadłużonych instytutów. Jesienią 2012 r., kiedy w mediach po raz kolejny głośno zrobiło się wokół wysokiego zadłużenia kilku tego typu placówek, w udzielonym nam wywiadzie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zapowiadał:

- Na pewno trzeba zmienić zasady funkcjonowania instytutów. Istnieją już kilkadziesiąt lat i wiele stosowanych tam rozwiązań nie przystaje do obecnej rzeczywistości - tłumaczył.

Podkreślał, że w instytutach medycznych "rozmywa się odpowiedzialność za określone obszary działalności, w tym finanse". - Z tego powodu zarządzanie oraz nadzór nad instytutami są bardzo utrudnione - dodał.

- Chciałbym, aby ustawa o szpitalach klinicznych i instytutach została uchwalona pod koniec 2013 roku. Ustawa ma jasno określać rolę i zadania tych ośrodków oraz zapewniać pacjentom dostęp do strategicznych pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego jednostek - mówił Rynkowi Zdrowia Sławomir Neumann.

Przyznał, że jest zdecydowanym zwolennikiem "precyzyjnego wydzielenia dwóch sfer działalności takich placówek: leczniczej - finansowanej ze środków NFZ - oraz naukowo-badawczej wraz z dydaktyką".

Jak wiemy, na planach się skończyło. Ustawy o instytutach nie ma. Nadal działają na starych zasadach, które sprzyjają "rozmywaniu się odpowiedzialności za finanse".

Sami nie damy rady

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH