Pakiet zdrowotny: konsultacje do końca września

Minister zdrowia Ewa Kopacz zakłada, że konsultacje projektów tzw. pakietu zdrowotnego, zawierającego 12 projektów ustaw, potrwają do końca września 2010 r.

Jak podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy podkreśliła Ewa Kopacz, część z nich jest już po konsultacjach międzyresortowych, a część po konsultacjach społecznych. Zaznaczyła, że „najbardziej strategiczne ustawy tego pakietu, czyli o działalności leczniczej i ustawa refundacyjna, są w konsultacjach.

Jak poinformowała minister zdrowia, samorządowcy będą mieli drogę wyboru: albo będą odpowiadali finansowo za to, co się dzieje w ich zakładzie opieki zdrowotnej i będą brali na siebie ewentualne straty, albo będą musieli przekształcić swoją placówkę.

– Powiem odważnie. Żaden z samorządowców, starosta czy marszałek, nie pyta mnie, gdy obsadza stanowisko dyrektora (placówki medycznej –  PAP), nie pyta, ile razy w roku powinien zrobić kontrolę, nie zaprasza mnie na posiedzenie rady społecznej wtedy, kiedy przyjmuje bilans. Ten samorząd musi wziąć odpowiedzialność, a nie tylko mieć przywilej, że jest właścicielem – powiedziała minister.

Kopacz mówiła też o Agencji Taryfikacji, która będzie zajmowała się liczeniem kosztów w służbie zdrowia, a która zacznie działać wtedy, gdy zacznie obowiązywać ustawa o działalności leczniczej. Jak zaznaczyła, w skład agencji wejdą ekonomiści oraz prawnicy.

Resort zdrowia zapowiadał wcześniej, że w skład pakietu wejdą także m.in.:

• nowelizacja ustawy o prawach pacjenta, która ma ułatwić ubieganie się o odszkodowania za błędy medyczne

• ustawa refundacyjna razem z ustawą o badaniach klinicznych i prawem farmaceutycznym

• ustawa o informatyzacji systemu opieki zdrowotnej

• nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która skraca okres kształcenia specjalistów.

Minister odniosła się też do prac nad projektem o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych. Jak mówiła, w pracach tych trzeba zadbać o to, aby nie podzielić Polaków.

– Żeby to nie było coś ekskluzywnego dla tych, których stać na dodatkowe ubezpieczenie –  podkreśliła.

Zdaniem minister, chodzi o „wszystkie mechanizmy” zapewniające równy dostęp do świadczeń medycznych „zarówno temu, kto płaci dodatkowo, jak i temu, kto nie płaci, bo po prostu z powodu swojej sytuacji finansowej tych pieniędzy nie ma”.

Zapowiedziała, że projekt dotyczący dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych zostanie poddany „bardzo poważnej debacie”.  

Kopacz odniosła się też do projektu senatorów PO wprowadzenia dodatkowej składki na ubezpieczania opiekuńcze: – Jest to jakaś nowa propozycja, na pewno godna rozważania. Ale obecnie nie znajduje się w naszym pakiecie – zaznaczyła.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH