Pakiet onkologiczny czeka na zmiany: MZ je zapowiada, ale nie wdraża Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu Fot. PTWP

Po ośmiu miesiącach funkcjonowania pakietu onkologicznego można powiedzieć, że posiadamy rzetelne dane opisujące efekty wprowadzonych zmian - mówi doc. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Dla części pacjentów kwalifikujących się do grupy o nielimitowanym dostępie do leczenia, sytuacja się poprawiła. W wielu szpitalach, w tym w DCO, zmieniono system organizacji pracy i ułatwiono tym chorym dostęp do wszystkich procedur diagnostycznych i leczniczych.

Dla drugiej grupy chorych, którzy częściowo mieszczą się w kryteriach pakietu onkologicznego, sytuacja się nieco pogorszyła, aczkolwiek zmiany organizacyjne wprowadzone w szpitalach nastawione były na zwiększenie świadczeń realizowanych 
w warunkach ambulatoryjnych, dlatego - jeśli diagnostyka i leczenie mogło być prowadzone bez hospitalizacji - to i dla nich dostępność jest nadal do zaakceptowania.

Problem stanowią natomiast limitowane świadczenia dla pacjentów, u których leczenie onkologiczne rozpoczęto przed wprowadzeniem pakietu. Ograniczenia finansowania dotyczą m.in. świadczeń, które związane są z leczeniem paliatywnym (m.in. radioterapia paliatywna) oraz leczeniem wspomagającym pacjentów onkologicznych, np. implantacji portu naczyniowego, przetoczenia produktów krwiopochodnych a także żywienia do- i pozajelitowego.

Taka sytuacja jest nie do zaakceptowania, dlatego konieczna jest pilna modyfikacja zapisów wykluczających część pacjentów onkologicznych z pakietu. Niezbędne jest umożliwienie rozliczania tych procedur w ramach pakietu onkologicznego, czyli zapewnienie chorym onkologicznym pełnego, nielimitowanego dostępu do leczenia.

Kolejnym negatywnym efektem wdrożenia pakietu onkologicznego jest pogorszenie sytuacji finansowej szpitali. Przyczyną tego stanu jest zbyt niska wycena procedur realizowanych w ramach diagnostyki pacjentów oraz zaniżona wycena hospitalizacji do chemio- i radioterapii.

Dodatkowym problemem jest niekonsekwentna polityka Ministerstwa Zdrowia w zakresie preferowania leczenia ambulatoryjnego pacjentów onkologicznych. 
Z jednej strony w pakiecie onkologicznym wyrównano wycenę hospitalizacji 
z finansowaniem pobytu w hostelu pacjenta w trakcie radioterapii, zachęcając w ten sposób do leczenia ambulatoryjnego, ale z drugiej strony nadal obowiązują w całym kraju rozporządzenia ministra zdrowia uniemożliwiające zakontraktowanie świadczeń 
z zakresu radioterapii ambulatoryjnej bez jednoczesnego posiadania oddziału stacjonarnego radioterapii w jego lokalizacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH