Pakiet kolejkowy ponownie skierowany do komisji zdrowia

Większość klubów uczestniczących w debacie na temat tzw. pakietu kolejkowego zgłosiła poprawki do projektów, w związku z czym zostały ponownie skierowane do komisji zdrowia. Opozycja krytykowała rządowe propozycje, koalicja zachęcała do jak najszybszego ich uchwalenia.

W piątek (11 lipca) po południu w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektów ustaw z tzw. pakietu kolejkowego. Chodzi o projekty nowelizacji ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodzie pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia.

Podczas piątkowej debaty poprawki do projektów zgłosiły PO, PiS oraz PSL. Poprawek nie zaproponował SLD; przedstawiciel Twojego Ruchu nie zabrał głosu.

Występująca w imieniu klubu PO Elżbieta Radziszewska przekonywała, że projekty zawierają szereg rozwiązań korzystnych dla pacjentów. Zaapelowała o jak najszybsze uchwalenie ich, aby wszystkie instytucje zdążyły odpowiednio przygotować się do wejścia przepisów w życie, co planowane jest na początek 2015 r. (poza zapisami ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej, które obowiązywać mają od 2016 r.). Zaproponowała jednak poprawki do projektów.

Marek Gos (PSL) poparł projekty z pakietu, zgłosił również poprawki do projektu ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej. Jak mówił, rządowe propozycje mają poprawić dostępność do świadczeń zdrowotnych na różnych poziomach, "począwszy od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, poprzez specjalistkę medyczną na lecznictwie szpitalnym kończąc".

Pakiet skrytykował Czesław Hoc (PiS). Podkreślił, że nie zapewniono odpowiednich środków finansowych na wprowadzenie zaproponowanych rozwiązań. Jego zadaniem przesuwanie środków nie załatwi tej sprawy. W pakiecie przewidziano m.in. wprowadzenie skierowań do okulisty i dermatologa. Zdaniem Hoca wydłuży to kolejki do tych specjalistów.

Zapowiedział, że jego klub nie poprze projektów, do wszystkich zgłosił poprawki.

Piotr Chmielowski (SLD) pozytywnie ocenił wiele zaproponowanych zmian, ale zaznaczył, że w przygotowanych projektach "zdarzają się małe niedociągnięcia". Wyraził nadzieję, że zostaną poprawione przez Senat lub poprzez poprawki.

- Nie jest w naszym interesie, aby w jakikolwiek sposób wiązać ministrowi ręce w jego pomysłach. Likwidacja kolejek i limitów w onkologii, szybka ścieżka badań są to rzeczy na tyle istotne dla chorych, że nie podlegają żadnej dyskusji i ocenie. W tym zakresie nie mamy wątpliwości - powiedział Chmielowski.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH