Pacjenci po przeszczepach protestują przeciw nowej liście refundacyjnej Fot. archiwum

Z nowej listy leków refundacyjnych, która będzie obowiązywała od stycznia 2016 r. zniknęły niektóre leki przyjmowane przez osoby po przeszczepach. To oznacza podwyżki ich cen, nawet o tysiąc złotych. Oburzeni pacjenci piszą petycję do ministra i organizują się w mediach społecznościowych.

Od przyszłego roku nie będzie refundowany m.in. lek Prograf, którego cena wzrośnie z 3,2 zł do blisko 160 zł, a także Valcyte, za który trzeba będzie płacić już nie 3,2 zł, ale ponad 1,4 tys. zł.

Jak komentuje dr n.med. Jacek Bicki z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego SPSK nr 4 w Lublinie dla pacjentów to ogromne obciążenie finansowe. Tym bardziej, że przyjmują dużo takich leków - pisze Dziennik Wschodni.

Na Facebooku pojawiły się strony krytykujące nową listę refundacyjną. Na stronie „Leki po przeszczepach muszą być darmowe” znajdziemy wzór listu protestacyjnego do ministra zdrowia, który wysłać może każdy, kogo dotyczy ten problem.

Z kolei autorka bloga „Prawo w transplantacji” zorganizowała na Facebooku akcję „TAK dla refundacji leków dla osób po przeszczepach”. Apeluje do ministra zdrowia o przywrócenie skreślonych z listy leków, podkreślając, że ratują życie.

Jak czytamy w treści apelu: „Decyzja jest niezrozumiała dla środowiska pacjentów i lekarzy, ponieważ są to leki bardzo powszechnie stosowane od lat. Nagłe zastosowanie zamienników leków może mieć nieodwracalne skutki, np. odrzut przeszczepu.”

Z opinią tą nie zgadza się MZ. Jak zapewnia na stronach resortu, w wykazie leków refundowanych, który będzie obowiązywał od 1 stycznia znajdują się leki immunosupresyjne, za które pacjenci ponoszą opłatę ryczałtową.

Ministerstwo wyjaśnia, że w nowym wykazie znajdują się leki generyczne zawierające te same substancje czynne (w takiej samej postaci i ilości), którymi pacjenci byli leczeni dotychczas.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH