Pacjenci Decydują: rusza projekt wsparcia organizacji pacjenckich

W Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie został zainaugurowany projekt edukacji organizacji pacjenckich z zakresu praw obywatelskich i partycypacji w procesie podejmowania decyzji w ochronie zdrowia. Projekt został zainicjowany przez Fundację MY Pacjenci we współpracy z Fundacją Urszuli Jaworskiej.

W spotkaniu otwierającym cykl szkoleń i warsztatów, które miało miejsce 30 listopada, wzięło udział około 20 organizacji pacjenckich z całej Polski. Podczas spotkania pacjenci poznawali proces tworzenia prawa i możliwości wywierania na nie wpływu przez pacjentów i obywateli, a także zdobywali wiedzę o roli organizacji pacjenckich w dialogu z administracją publiczną.

Podczas spotkania inaugurującego projekt Pacjenci Decydują Kuba Wygnański, prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia ocenił, że w ochronie zdrowia kapitał społeczny nie jest w pełni wykorzystany.

- Znacznie lepiej jako obywatele radzimy sobie ze wskazywaniem kierunków zmian w innych obszarach takich edukacja, ustawa śmieciowa czy wolność w Internecie niż w ochronie zdrowia. Warto wzmocnić głos pacjentów i obywateli w konsultacjach społecznych w tym obszarze - mówił Wygnański.

Urszula Jaworska zwróciła uwagę na fakt wsparcia projektu przez organizacje pozarządowe spoza sektora ochrony zdrowia. - Pacjenci w Polsce mają się od kogo uczyć dobrych wzorów partycypacji, mogą korzystać z doświadczeń organizacji pozarządowych, które już zdobyły doświadczenie w skutecznym wywieraniu wpływu na decyzje podejmowane w sprawach edukacji czy ochrony środowiska. Istnieją też liczne dobre przykłady partycypacji organizacji pacjentów w Europie. Wszystko to będziemy analizować i próbować przenieść na grunt ochrony zdrowia w Polsce - zaznaczyła.

W ramach projektu Pacjenci Decydują zaplanowano cykl szkoleń rozwijających umiejętności dialogu społecznego w społeczności pacjenckiej oraz warsztaty poświęcone konsultacjom społecznym konkretnych projektów ustaw.

- Zapowiada się ofensywa legislacyjna, będziemy analizować i zabierać wspólne stanowisko w sprawie ustawy refundacyjnej, Dyrektywy transgranicznej, decentralizacji NFZ czy dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. To są bardzo istotne inicjatywy prawne, na które polscy pacjenci chcą mieć wpływ - podkreśliła Ewa Borek, Prezes Fundacji MY Pacjenci.

W ramach projektu powstanie platforma internetowa porządkującą informacje na temat bieżących konsultacji społecznych i wspierająca proces zajmowania w nich stanowiska przez organizacje pacjencie, pacjentów i obywateli. Projekt jest otwarty dla wszystkich organizacji pacjenckich w Polsce. Kolejne spotkanie programu Pacjenci Decydują będzie poświęcone analizie procesu konsultacji społecznych tworzenia koszyka świadczeń w ramach Obama Care w Stanach Zjednoczonych i odbędzie się 14 grudnia 2013 r. w Warszawie. Projekt jest finansowany w ramach szwajcarskiego programu pomocy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH