PZG KLRwP popiera lekarzy, którzy nie podpisali umów Fot. Archiwum

Prezydium Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce  wspiera lekarzy rodzinnych, którzy do tej pory nie zdecydowali się na podpisywanie aneksów i umów na 2015 r. i nie zamierzają ich podpisać na proponowanych przez NFZ warunkach.

"Należy podkreślić, że pomimo dysponowania odpowiednią ilością czasu na wprowadzanie zmian, Minister Zdrowia nie zdecydował się przeprowadzić żadnego badania pilotażowego, określającego skutki nowych rozwiązań w POZ. Mimo istniejących zasobów w postaci licznych instytutów, agencji i centrów, nie wykonano i nie przedstawiono świadczeniodawcom ani jednego badania modelowego odnoszącego się do kwestii finansowania świadczeń. Stąd trudna decyzja o niepodpisaniu umów jest w pełni zrozumiała" - ocenia PZG KLRwP.

"Zawarcie umowy o świadczenia zdrowotne na proponowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia warunkach może skutkować brakiem możliwości jej realizacji, utratą płynności finansowej i bankructwem praktyk. Wówczas skutki dla lekarzy będą bardzo niekorzystne, a dla pacjentów wręcz niebezpieczne. Praktyki lekarzy rodzinnych  są także przedsiębiorstwami i w przeciwieństwie do publicznych podmiotów nie mogą się zadłużyć i liczyć na dofinansowanie ze strony samorządu terytorialnego" - czytamy dalej w oświadczeniu.

"Jeszcze raz wyrażamy poparcie dla lekarzy nie zgadzających się z rozwiązaniami proponowanymi przez Ministra Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. W pełni doceniamy działania podyktowane chęcią poprawy warunków umów, na których mogą skorzystać przede wszystkim pacjenci. Wyrażamy także zrozumienie dla lekarzy, którzy w tej trudnej sytuacji zdecydowali się na przedłużenie umów i apelujemy o zachowanie solidarnej postawy, obejmującej także nie przyjmowanie zapisów pacjentów spoza własnych list" - dodaje PZG KLRwP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH