PZ: rozporządzenie o receptach niezgodne z ustawami

W opinii Federacji Porozumienie Zielonogórskie, rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept, które ukazało się 8 marca br., jest w niektórych zapisach sprzeczne z ustawami: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

- Nowe rozporządzenie wyciąga z kieszeni pacjentów  kolejne pieniądze za leki, nakładając na lekarzy obowiązek wypisywania recept ze 100 proc. odpłatnością, jeśli są one stosowanie poza wskazaniami rejestracyjnymi. Dotyczy to przede wszystkim leków dla dzieci i kobiet ciężarnych - alarmuje Teresa-Pielichowska wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, które zrzesza lekarzy rodzinnych.
 
- W nowym rozporządzeniu Ministerstwo Zdrowia wprowadziło alternatywę: mogę napisać „X” zamiast 100 proc. Po co to wymyślili? Jedyne wytłumaczenie, które znalazłam to takie, że pacjenta nie kłuje w oczy 100 proc. Natomiast skandalem jest pozbawienie lekarzy możliwości wpisywania nazw międzynarodowych leków - uważa Joanna Zabielska-Cieciuch z FPZ.

Przyznaje, że ma kilka telefonów dziennie od lekarzy, którzy skarżą się na aptekarzy odsyłających pacjenta z powrotem do lekarza po skreślenie wspomnianych 100 proc.

- Na przykład lek antyalergiczny ma refundację 30 proc., tylko w przypadku alergicznego kataru i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. W przypadku pozostałych stanów chorobowych, na przykład obrzęku oka z powodu uczulenia na tusz do rzęs, mamy wypisywać recepty nierefundowane - tłumaczy Joanna Zabielska-Cieciuch.

I dodaje: - Pacjent przy okienku w aptece dowiaduje się, że lek jest refundowany, ale chyba lekarz pomylił się i wpisał 100%. Cała złość spływa na nas. Musimy tłumaczyć pacjentom, że są to zasady ustalone przez ministra zdrowia, których powód trudno zrozumieć także nam.

- Wszystko wskazuje, że minister zdrowia chce robić oszczędności na chorych, zaś nas narazić na ich pretensje, a dodatkowo obarczyć pracą, którą powinien wykonywać NFZ - podsumowuje Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
 
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH