PZ o porozumieniu: oto najważniejsze z ustaleń Fot. Fotolia

"O godz. 6.00 po 14 godzinach morderczych negocjacji osiągnięto porozumienie z MZ. Poradnie będą otwarte sukcesywnie od dzisiaj, jak tylko dotrzemy do pracy" - informuje w komunikacie Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

- Podpisaliśmy porozumienie z Ministerstwem Zdrowia po wielomiesięcznych negocjacjach i braku możliwości pracy w pierwszych dniach roku - przypomina Jacek Krajewski, prezes FPZ. - Nie czas teraz na ocenę niewłaściwego zachowania ministra zdrowia wobec swoich kolegów, ale czas powrotu do naszych pacjentów, do naszych praktyk - dodaje.

- Jeszcze raz udowodniliśmy, że jesteśmy jedyną reprezentatywną i skuteczną organizacją pracodawców, która potrafi walczyć o prawidłowe funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce - zaznacza Marek Twardowski, członek zarządu Porozumienia Zielonogórskiego.

Zgodnie z informacjami zawartymi w komunikacie, w trakcie negocjacji PZ z MZ prezes NFZ zobowiązał się do ogłoszenia w środę (7 stycznia) zmienionego zarządzenia zawierającego wynegocjowane zapisy. Ustalono także, że umowy będą aneksowane od 1 stycznia 2015 r. z zachowaniem ważności deklaracji i numerów recept.

Ustalono zasady uznawania deklaracji pacjentów, którzy odzyskali prawo do świadczeń.

Uzgodniono, że w trakcie obowiązywania umowy z NFZ jej zapisy nie mogą być zmienione bez zgody drugiej strony. Ustalono też zasady określania harmonogramów pracy w przychodniach.

Zlikwidowano konieczność corocznego składania tych samych dokumentów do przedłużenia umowy z Funduszem. Określono zasady przeprowadzania kontroli w przychodniach. Ustalono czas trwania umów (maksymalnie 12 miesięcy).

Strony uzgodniły również tryb dalszych prac nad poprawianiem pakietu onkologicznego.

Wprowadzony zostanie ponadto zapis ustawowy dotyczący powołania koronerów i zmian w zasadach stwierdzania zgonów.

Określono zasady finansowania POZ w 2015 r.

Możliwość wydawania kary onkologicznej będzie przedmiotem dalszych uzgodnień.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH