PZ "nie rekomenduje" udziału w szkoleniach NFZ dot. pakietu onkologicznego

Zarząd Porozumienia Zielonogórskiego "nie rekomenduje" lekarzom POZ udziału w szkoleniach NFZ dotyczących pakietu onkologicznego, i ocenia je jako przedwczesne. NFZ przekonuje, że przekaże lekarzom wiele informacji, aby byli przygotowani na wdrożenie nowych zasad.

W czwartek ruszają pierwsze szkolenia NFZ, tymczasem zarząd Porozumienia Zielonogórskiego przyjął kilka dni temu stanowisko, w którym ocenia, że przeprowadzanie tych szkoleń na obecnym etapie jest przedwczesne i niecelowe. Zarząd Federacji nie rekomenduje lekarzom POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) uczestnictwa w tych szkoleniach - czytamy w uchwale.

Prezes lubuskiego oddziału PZ Wojciech Perekitko wyjaśnił, że taka uchwała została podjęta, ponieważ w opinii zarządu PZ na obecnym etapie wdrażania pakietu onkologicznego, gdy brakuje jeszcze szeregu rozporządzeń do ustaw, szkolenie jest stratą czasu.

- Organizowanie takiego szkolenia obecnie to marnotrawienie pieniędzy i czasu - mówił Perekitko. Jak dodał, skoro nie ma jeszcze części rozporządzeń do ustaw, to urzędnicy NFZ nie będą w stanie przekazać pełnej wiedzy na temat funkcjonowania nowych rozwiązań, i nie odpowiedzą na pytania lekarzy.

Rzeczniczka prasowa NFZ Agnieszka Gołąbek powiedziała, że szkolenia są zaplanowane we wszystkich oddziałach funduszu; udział w nich jest bezpłatny. Pierwsze ruszają już w czwartek w Lubuskiem, i w zależności od oddziału NFZ odbywać się będą w różnych terminach, głównie w weekendy lub w tygodniu - popołudniami. Każdy lekarz POZ otrzyma zaproszenie na takie szkolenie. Mają one dotyczyć technicznych aspektów wprowadzenia pakietu onkologicznego - ścieżki prowadzenia pacjenta, wyznaczonych w niej terminów, opieki, jaką należy w ramach pakietu objąć pacjenta, czy kwestii rozliczeń.

Gołąbek poinformowała, że w ramach tych szkoleń lekarze dowiedzą się m.in., jaki jest cel zmian w systemie, rola lekarzy POZ w ramach szybkiej terapii onkologicznej, ale także jaki jest schemat diagnozowania i leczenia pacjenta onkologicznego według nowej ścieżki onkologicznej.

Lekarze POZ poznają też wiele szczegółów, m.in. o jakie badania rozszerzą się ich możliwości diagnostyczne, jak będzie określany wskaźnik rozpoznawalności nowotworów dla każdego lekarza POZ, jakie dane będą analizowane przez NFZ, jak będzie wyglądała karta pacjenta onkologicznego i jak ją wypełniać.

- Szkolenia organizujemy już teraz, aby poznać najczęstsze pytania lekarzy dotyczące funkcjonowania pakietu onkologicznego i móc na nie odpowiedzieć. Chcemy dobrze przeszkolić lekarzy - podkreśliła Gołąbek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH