PUO: rusza kolejna edycja konkursu "Zdrowa Gmina"

Startuje III edycja konkursu "Zdrowa Gmina" organizowanego przez Polską Unię Onkologii. W tym roku do udziału zostały zaproszone 1943 gminy z terenu 12 województw.

W poprzednich edycjach na badania zgłosiło się 50 tys. osób więcej niż przed rozpoczęciem konkursu. Mimo to świadomość profilaktyki nowotworowej jest w Polsce nadal bardzo niska. Tylko 27 proc. kobiet korzysta z bezpłatnych badań cytologicznych, a zaledwie 45 proc. Polek wykonuje bezpłatną mammografię - oceniają organizatorzy konkursu.


Celem projektu "Zdrowa Gmina" jest popularyzacja idei profilaktyki nowotworowej oraz uświadomienie roli, jaką dla skutecznego leczenia nowotworów ma wczesne wykrycie choroby. Polska Unia Onkologii chce dotrzeć do lokalnych władz z informacją o konieczności prowadzenia działań w zakresie profilaktyki nowotworowej, a także zmobilizować publiczne ośrodki zdrowia do aktywnego kierowania mieszkańców gmin na badania przesiewowe: mammografię, cytologię i kolonoskopię, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Gminy, które wykażą się najskuteczniejszym działaniem propagującym profilaktykę nowotworową i odnotują najwyższy wzrost przeprowadzonych badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego, przejdą do drugiego etapu.

O rozstrzygnięciu konkursu zadecydują projekty przygotowane przez uczestników, które mają przedstawić propozycje zagospodarowania głównej nagrody pieniężnej (100 tys. zł) w obszarze profilaktyki onkologicznej. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH