PTPZ: finansowanie walki ze skutkami palenia tytoniu jest zbyt niskie

Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych zwraca się do członków sejmowej komisji zdrowia o nieprzyjęcie "Sprawozdania z realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w 2011 roku".

Towarzystwo zaznacza, że Rada Ministrów powinna ujawnić powód, dla którego program ten był finansowany na poziomie 1 proc. nakładów przewidzianych w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Jak uzasadnia PTPZ, program powinien być finansowany w wysokości 0,5% wartości podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych. W 2011 roku wydatki na program wynosiły tylko 914 tys. zł, a wartość 0,5% podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych to aż 91,6 mln zł.

- Jako organizacja pozarządowa działająca m.in. w obszarze ograniczania konsekwencji palenia tytoniu i kontroli rynku wyrobów tytoniowych dopatrzeliśmy się istotnych niedoskonałości w realizacji tego programu, poprzez m.in. jego marginalnie niskie finansowanie 0 informuje PTPZ.

Zdaniem autorów petycji, w projekcie ustawy budżetowej na rok 2013 nie zostały także zaplanowane fundusze na rządowy Program Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH