PTO wskazuje cele drugiej edycji programu zwalczania chorób nowotworowych Prof. Jacek Fijuth, przewodniczący zarządu PTO; FOT. PTWP

W środę (6 maja) prof. Jacek Fijuth, przewodniczący zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, przedstawił cele drugiej edycji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2025. Podkreślił, że PTO opracowało je w ścisłej współpracy z gronem ekspertów oraz przedstawicieli środowisk medycznych i pacjenckich.

- W naszej opinii NPZChN to kluczowy dokument, który poprzez długofalowe cele i zagwarantowane finansowanie z budżetu państwa może poprawić wyniki leczenia nowotworów w Polsce - mówił prof. Fijuth. - Warto przypomnieć, że jeśli chodzi o tę kwestię, dzieli nas od innych krajów europejskich dystans kilkunastu punktów procentowych, jest zatem o co walczyć - dodał.

Prezes PTO wskazał, że Towarzystwo chce czynnie wspierać działania administracji państwowej w celu ustanowienia drugiej edycji NPZChN.

- Cele zostały opracowane i złożone w Ministerstwie Zdrowia. Mamy nadzieję, że dokument będzie w najbliższych tygodniach procedowany i nadana zostanie mu ranga ustawy - zaznaczył prezes PTO.

Prof. Fijuth przypomniał, że w obecnej edycji NPZChN zagwarantowane zostały w budżecie państwa środki w wysokości 250 mln zł rocznie.

- To jest absolutne minimum. Mamy nadzieję, że budżet na lata 2016-2025 będzie większy. Wydaje się, że niektórych obszarach należy określić  go na podstawie mapy potrzeb, szczególnie tam, gdzie w grę wchodzą inwestycje. Dotyczy to np. radioterapii, ale nie tylko - wskazał prezes PTO.

Profilaktyka pierwotna i wtórna
Wśród celów kolejnej edycji NPZChN znalazła się profilaktyka pierwotna, tj. działania ukierunkowane na zmniejszenie ryzyka zachorowania na chorobę nowotworową, w tym kształtowanie nawyków żywieniowych, unikanie czynników ryzyka zachorowania, np. palenia tytoniu, oraz uświadomienie roli aktywności ruchowej.

- Jeśli chodzi i profilaktykę wtórną, działania populacyjne, których celem jest wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, byłyby kontynuowane w zakresie raka piersi, szyjki macicy u raka jelita grubego. Programy te należy jednak usprawnić w oparciu o doświadczenia z pierwszej edycji NPZChN - wyjaśnił prof. Fijuth.

W Programie miałby się także znaleźć Ogólnopolski Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi.

Szymon Chrostowski, prezes Obywatelskiego Porozumienia na rzecz Onkologii zwrócił uwagę, że w drugiej edycji NPZChN organizacje pacjenckie zostały po raz pierwszy dopuszczone do grona realizatorów Programu, głównie w zakresie profilaktyki pierwotnej.

- Wcześniej i tak realizowały podobne zadania, różnica polegała jednak na tym, że musiały walczyć o środki, podczas gdy obecnie pieniądze będą pochodziły z NPZChN. Bardzo ułatwi to pracę stowarzyszeniom, które mają ogromne doświadczenie w edukowaniu pacjentów. Liczymy, że przełoży się to na zwiększenie zgłaszalności do programów badań przesiewowych - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH