PTD: wykaz leków refundowanych to lista złych wiadomości dla chorych na cukrzycę

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne uważa, że obowiązujący od 1 stycznia 2012 r. wykaz leków refundowanych dla chorych na cukrzycę zawiera niemal same bardzo złe wiadomości.

Multimedia

Stanowisko PTD

0,58 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Jak wskazuje prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, w stanowisku towarszystwa w sprawie w sprawie wykazu leków refundowanych ogłoszonego 23 grudnia, w wykazie tym nie umieszczono pasków testowych do oznaczania stężenia glukozy stosowanych od wielu lat przez ok. 70 proc. chorych na cukrzycę (produkowanych przez trzy firmy).

Oznacza to, że od 1 stycznia ''będą oni zmuszeni albo ponieśc bardzo wysokie koszty związane z samokontrolą glikemii, albo nabyć nowy glukometr, do którego paski testowe będą refundowane. Oba rozwiązania prowadzą do katastrofy - chorzy albo zmniejszą częstość samokontroli, albo nie będą jej wykonywać w ogóle, bo nie ma możliwości, aby jakikolwiek producent, którego paski znalazły się w wykazie, dostarczył glukometry dla co najmniej miliona chorych w ciągu kilku pierwszych kilku dni 2012 roku” - alarmuje prof. Czupryniak.

Akceptując, że być może z punktu widzenia budżetu MZ istnieje potrzeba zmiany zasad refundacji pasków testowych, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego apeluje, aby dla osób z cukrzycą typu 1 i chorych na cukrzycę typu 2 leczonych insuliną wszystkie dostępne w Polsce paski nadal były dostępne w wysokości opłaty ryczałtowej.

Jak wskazuje odpłatność 30-procentowa może dotyczyć jedynie osób stosujących samokontrolę dużo rzadziej, np. chorych z cukrzycą typu 2 leczonych dietą lub lekami doustnymi. Prof. Czupryniak informuje też, że znacznie podrożały szybko działające insuliny analogowe, które są podstawowymi lekami w terapii cukrzycy typu 1.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne informuje też, że wielkim rozczarowaniem dla chorych na cukrzycę typu 2 jest usunięcie z wykazu (w porównaniu do projektu opublikowanego 7 listopada br.) leków inkretynowych.

''Zapowiedź i obietnica - złożona przez (...) Ewę Kopacz - refundowania przynajmniej niektórych z tych preparatów, pozwalających leczyć skutecznie cukrzycę typu 2 bez zwiększania ryzyka hipoglikemii i wywoływania przyrostu masy ciała, obudziła wielkie nadzieje wśród chorych.
I ponownie, jak wiele razy w przeszłości, obietnice złożone przez (...) MZ chorym na cukrzycę nie zostały dotrzymane” - podkreśla prof. Czupryniak.

Pełną treść stanowiska PTD załączamy w formacie pdf.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH