PSPS polemizuje z resortem zdrowia ws. finansowania wyrobów medycznych Joanna Bugaj, prezes Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu; FOT. PTWP

Zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w systemie finansowania wyrobów medycznych wzbudzają niepokój producentów i dystrybutorów tego rodzaju produktów. Nowelizacja ustawy rozszerza obecnie obowiązujące zasady finansowania leków na rynek wyrobów medycznych - przypomina Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu.

- Wyrób to jednak nie lek, który da się prosto sklasyfikować, pogrupować i nie wymaga żadnego specjalnego zaopatrzenia. Na rynku UE dostępnych jest 500 tys. typów wyrobów medycznych, w Polsce około 250 tys. Proponowane rozwiązania prawne nie mogą więc być kopią systemu lekowego i muszą uwzględniać specyfikę rynku wyrobów medycznych - wskazuje PSPS.

Zdaniem stowarzyszenia, trudno więc zgodzić się z tezami Ministerstwa Zdrowia zaprezentowanymi w publikacji (portal rynekzdrowia.pl, 11 maja br.) na temat finansowania aparatów słuchowych - (czytaj: Po debacie Rynku Zdrowia: MZ o dostępie do aparatów słuchowych).

- Przedstawiona w tekście opinia na temat konieczności zmian w systemie finansowania wyrobów medycznych nie opiera się, niestety, na rzetelnych argumentach - czytamy w stanowisku PSPS.

Poniżej publikujemy obszerne fragmenty tego stanowiska Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu.

W przedstawionej (przez Ministerstwo Zdrowia - przyp. red.) opinii argumentem przemawiającym za zmianami są m.in. coraz wyższe dla płatnika koszty zaopatrzenia w wyroby medyczne pacjentów oraz wadliwy system kontraktowania świadczeń. Wzrost nakładów na refundację wyrobów medycznych związany jest z naturalnymi procesami zachodzącymi w polskim społeczeństwie, a w szczególności z osiągnięciem wieku emerytalnego przez przedstawicieli powojennego wyżu demograficznego.

Co więcej, Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że wzrost ilości punktów realizujących zaopatrzenie wpływa na cenę kontraktowanych wyrobów. Wzrost liczby podmiotów (punktów protetycznych) kontraktujących świadczenie wpływa jedynie na zwiększenie dostępności pacjentów do usług medycznych, a naturalne mechanizmy konkurencji na zapewnienie przystępnych cen będących jednymi z niższych w Europie.

W Polsce coraz więcej osób z niedosłuchem ma szansę poprawić jakość swojego życia, a zaopatrzenie osiągnęło w 2016 roku 160 tys. sztuk z prognozowanych 400 tys. Jest to coraz większa liczba osób, mimo że obecne finansowanie NFZ jest na poziomie zaledwie 26% średniej ceny detalicznej wyrobu, a zarazem jednym z najniższych w Europie.

Nie jest możliwe zapewnienie wysokiej jakości usługi zaopatrzenia poprzez narzucenie urzędowych niskich cen wyrobu i ograniczenie wydatków. Takie działanie spowoduje, że w systemie refundacyjnym pozostaną wyroby klas podstawowych z mocno ograniczonym procesem zaopatrzenia i wsparcia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH