PSL proponuje ponadpartyjny "Pakt dla zdrowia" Zapisy dokumentu "Pakt dla zdrowia" to efekt pracy nad programem PSL Fot. Fotolia

Zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia oraz maksymalne pozyskanie środków z UE na inwestycje w tej dziedzinie - to niektóre z propozycji PSL w ramach "Paktu dla zdrowia". Ludowcy proponują zawarcie ponadpartyjnego porozumienia w tej sprawie.

Zapisy "Paktu dla zdrowia", który otrzymała PAP, to efekt pracy nad programem PSL; ma on być przyjęty na jesiennym kongresie partii.

W dokumencie ludowcy proponują m.in. powiązanie zarobków pielęgniarek z wynagrodzeniem lekarzy (docelowo wynagrodzenie pielęgniarki miałoby wynosić minimum 60 proc. wynagrodzenia lekarza), zwiększenie do 2020 roku całkowitych wydatków na ochronę zdrowia w Polsce do poziomu 9 proc. PKB. PSL uważa, że pieniądze powinny pochodzić z przesunięcia środków ze składki rentowej, tak aby obciążenia podatników z tytułu składki zdrowotnej nie wzrosły.

PSL jest przeciwko dodatkowemu obciążaniu samorządów, które są właścicielami szpitali, koniecznością spłaty zadłużeń. Wśród pomysłów ludowców znalazło się także zwiększanie przychodu polskich szpitali poprzez leczenie obywateli z innych państw w ramach tzw. "turystyki medycznej".

Zdaniem PSL inwestycje w ochronie zdrowia należy wykonać dzięki maksymalnemu pozyskaniu na ten cel środków z UE, jak również dzięki środkom pochodzącym z partnerstwa publiczno-prywatnego.

Dobrym pomysłem - według ugrupowania - jest zwiększenie, we współpracy z lekarzami rodzinnymi, samorządami, organizacjami pozarządowymi oraz rodzicami, wysiłku na rzecz popularyzacji aktywności fizycznej oraz prowadzenie edukacji zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży. PSL proponuje także powrót gabinetów lekarskich do szkół. Kolejną inicjatywą jest zwiększenie liczby lekarzy geriatrów m.in. dzięki stworzeniu "krótkiej ścieżki specjalizacyjnej" dla lekarzy internistów oraz lekarzy medycyny rodzinnej.

PSL chce także podniesienia roli samorządów lokalnych w kształtowaniu i koordynacji regionalnej polityki zdrowotnej w celu "poprawienia rzeczywistej analizy potrzeb zdrowotnych".

Partia opowiada się za utrzymaniem jednolitego systemu podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego, wprowadzeniem docelowej 11 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz podniesienie wysokości wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia, co zapewni im godziwe warunki życia, a w konsekwencji - jak przekonuje PSL - doprowadzi do zahamowania odpływu specjalistycznej kadry medycznej z kraju.

Ludowcy opowiadają się za radykalną zmianą sposobu finansowania ochrony zdrowia: za systemem rozliczeń każdego udzielonego świadczenia zdrowotnego. Wyrażają także kategoryczny sprzeciw dla przekształcania jednostek ochrony zdrowia w spółki prawa handlowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH