PPOZ o spotkaniu w MZ: mnóstwo obietnic bez dodatkowego finansowania… PPOZ podczas spotkania w resorcie zdrowia przypomniało o nowych zadaniach przewidziane dla poz na 2017 rok, pozostających bez dodatkowego finansowania. Fot. PTWP

Po rozmowach w Ministerstwie Zdrowia na temat obecnej i przyszłej sytuacja w podstawowej opiece zdrowotnej, pozostał gąszcz niewiadomych, mnóstwo obietnic i problemów zarówno tych starych, jak i nowych, bez dodatkowego finansowania… ale z nowymi zadaniami - mówi  prezes PPOZ Bożena Janicka.

W poniedziałek (28 listopada) w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i dyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Beaty Rorant z Bożeną Janicką, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Eugeniuszem Michałkiem, wiceprezesem PPOZ.

Jak informuje Porozumienie, w trakcie spotkania omówiono m.in. zgłoszony wcześniej do prezesa NFZ i MZ problem z ważnością deklaracji w przypadku przekształceń (prawnych) podmiotu leczniczego oraz łączenia się podmiotów leczniczych w świetle stanowiska oddziału NFZ, wskazującego na konieczność zbierania nowych deklaracji.

Minister zdrowia w oparciu o opracowanie DUZ poinformował, że podmioty przekształcające się np. ze spółki cywilnej w spółkę jawną, partnerską nie tracą ważności deklaracji. Temat ten w całości znajdzie się w pisemnej odpowiedzi z MZ.

Przedstawiciele PPOZ złożyli też zapytania z wnioskiem o wyjaśnienia dotyczące zapowiadanego pełnego dostępu dla wszystkich (również ''czerwonych świateł'' w eWUŚ) do podstawowej opieki zdrowotnej, co wynika z obecnie procedowanej zmiany ustawy w Sejmie RP.

Pytania związane były m.in. z funkcjonowaniem eWUŚ, receptami wystawianymi dla pacjentów nieuprawnionych (zgodnie z zapowiedziami mają być ze 100- procentową odpłatnością), skierowaniami do szpitala dla takich pacjentów, badaniami diagnostycznymi na poziomie poz, dla tych pacjentów, którzy będą tego wymagali, jak takie porady lekarskie będą finansowane w POZ.

Przedstawiciele PPOZ podkreślili, że jest to pakiet pytań do wyjaśnienia i ustalenia  - istotny dla pacjentów, ale i dla lekarzy POZ, już teraz, przed wejściem nowych zapisów ustawowych. Przekazali także ministrowi zdrowia informację z rozmów w Centrali NFZ dotyczących koniecznych zmian na rok 2017, przekazując swoje propozycje i uwagi.

PPOZ ponownie podkreśliło nowe zadania przewidziane dla poz na 2017 rok, pozostające bez dodatkowego finansowania m.in. dodatkowe szczepienia, książeczka zdrowia dziecka, opieka nad dzieckiem, programy profilaktyczne, polityka senioralna.

Minister zdrowia przyjął to do wiadomości, ale wskazał, że o planie finansowym na rok 2017 w tym zakresie decyduje Prezes NFZ. Ważnym tematem rozmów w resorcie były też braki kadrowe w POZ - co dobitnie podkreślili przedstawiciele PPOZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH