PPOZ: musimy podwoić liczbę miejsc na uczelniach medycznych

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia apeluje do premiera o poszerzenie możliwości kształcenia kadr lekarskich (wręcz podwojenie naboru na studia medyczne) aby w optymalny sposób zabezpieczyć potrzeby zdrowotne polskiego społeczeństwa. Za szczególnie pilne uznaje uzupełnienie kadr lekarskich w podstawowej opiece zdrowotnej.

W liście do premiera PPOZ zwraca uwagę, że Polska należy do tych państw, w których liczba lekarzy na tysiąc mieszkańców jest najniższa w Europie.

"Reforma ochrony zdrowia polegająca na wprowadzeniu instytucji lekarza rodzinnego została brutalnie przerwana przez kolejne ekipy polityczne. Dlatego dzisiaj wyjątkowo dramatycznie na tym tle przedstawia się sytuacja kadrowa w podstawowej opiece zdrowotnej. Większość pracujących w niej lekarzy jest w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym. Tymczasem to właśnie podstawowa opieka zdrowotna staje przed ogromnym wezwaniem jakim staje się sytuacja demograficzna Polski" - czytamy w liście.

Organizacja podkreśla, że w przeciwieństwie do wielu państw, które na mocy decyzji rządu albo kształcą (np. Kanada) specjalistów adekwatnie do potrzeb zdrowotnych swoich obywateli albo (np. Niemcy, Szwajcaria) "importują" wykształconych lekarzy, resort zdrowia w Polsce nie prowadzi w kwestii kształcenia kadr żadnej polityki.

To co stanowi w Polsce politykę kadrową jest wypadkową polityk poszczególnych uczelni. Te zaś kierują się własnymi nie adekwatnymi do potrzeb zdrowotnych potrzebami dydaktycznymi. Państwo polskie musi podwoić liczbę miejsc na uczelniach medycznych.

PPOZ podkreśla, że nie można uznać za politykę kadrową utrudnianie polskim lekarzom wyjazdu za granicę poprzez zmianę lekarskiego egzaminu państwowego (LEP) na lekarski egzamin końcowy (LEK) ani zmianę definicji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Za niemoralne i nieetyczne, wymierzone w interes pacjenta uznać należy opóźnianie wejścia w życie ustawy transgranicznej.

Delegaci Walnego Zgromadzenia PPOZ zwracają się zatem z apelem do premiera o podjęcie działań mających na celu stworzenie ponad resortowej, długofalowej polityki kadrowej w ochronie zdrowia na szczeblu rządowym, jako priorytet państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH