PPOZ: dodatkowe badania diagnostyczne to dobry kierunek zmian w podstawowej opiece

Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia z uznaniem przyjęli propozycję resortu zdrowia, który chce przywrócenia szerszych kompetencji lekarzy rodzinnych i umożliwienia im wykonywania badań dodatkowych oraz konsultacji, które obecnie dostępne są tylko w opiece specjalistycznej i lecznictwie szpitalnym.

Zdaniem lekarzy z PPOZ, usprawnienie funkcjonowania przychodni podstawowej opieki zdrowotnej obniży koszty wykonywanych badań oraz zmniejszy kolejki pacjentów do specjalistów.

- Propozycja wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna o rozszerzeniu możliwości wykonywania badań przez lekarzy rodzinnych, a w przyszłości może i konsultacji specjalistycznych - pierwszorazowych w POZ, to dobry kierunek - stwierdza dr Bożena Janicka, prezes PPOZ.

- Naszym zdaniem poszerzenie katalogu świadczeń diagnostyki lekarza POZ np. o echokardiografię, próbę wysiłkową, badanie holterowskie, PSA, USG tarczycy, daje lekarzowi możliwość zdiagnozowania pacjenta w krótszym czasie i udzielenia mu szybszej pomocy. Dzięki temu pacjent nie będzie musiał stać w długich kolejkach do specjalisty, do którego powinien trafiać chory, który już został zdiagnozowany przez lekarza rodzinnego i od specjalisty oczekuje dalszego konkretnego działania - mówi doktor Iwona May z Leszna.

Zdaniem prezes PPOZ możliwości diagnostyczne lekarzy POZ powinny być rozszerzone o konsultacje pierwszorazowe z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, czyli tzw. „krótką ścieżkę konsultacji specjalistycznych u lekarza rodzinnego".

- To jest naszą codzienną udręką, gdy lecząc pacjenta potrzebujemy konsultacji neurologa, kardiologa, na którą czekamy 6, 8, 10 miesięcy. Po co nam i pacjentowi taka konsultacja po takim czasie? To kolejne kierunki koniecznych zmian w organizacji systemu ochrony zdrowia i jego finansowania - dodaje Bożena Janicka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH